Sanalreklamci.com
cv


Hakkında

KİŞİSEL BİLGİLER
Ad Soyad : Hatice Gamze GÜNEY
Yaşadığı Şehir : Ankara

E-mail: hgamzegny@gmail.com

EĞİTİM- ÖĞRETİM
2012-2017 Ankara Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Gıda Mühendisliği
2011-2007 Selahattin Akbilek Anadolu Lisesi

DENEYİM ve STAJ
ANKARA ÜNİVERSİTESİ Gıda Mühendisliği bölümü öğretim üyesi Prof . Dr. Kadir Halkman’ın laboratuvarında gönüllü olarak genel mikrobiyolojik analizler için yayma, dökme, damlatma yöntemleriyle besi yeri hazırlama ve besi yerlerinde sayım yaptım.

ANKARA ÜNİVERSİTESİ Gıda Mühendisliği bölümü öğretim üyesi Prof . Dr. Mehmet Özkan’ın laboratuvarında gönüllü olarak çalıştım. Doktora öğrencisi Sümeyye Alagöz’ün “Antosiyaninlerce Zengin Meyve ve Sebze Suyu Eklenmiş Kefirlerin Kalite Özelliklerinin Belirlenmesi ve Kefir Kültürü ile Siyah Havuç Suyundan Fermente İçecek Üretimi” adlı tez çalışmasında yer aldım. Bu çalışmada kullanılan meyve ve sebzelerin sıkılıp konsantre edilmesi , kefir kültür aktivasyonu , pastörizasyon , meyveli kefir eldesi , duyusal analiz , mikrobiyolojik analiz , kimyasal analiz aşamalarında yer aldım. Refraktometre, pH-metre, HPLC, otoklav gibi cihazları analiz ve materyal hazırlama aşamasında kullandım.

27.07.2015-28.08.2015 tarihleri arasında ATATÜRK ORMAN ÇİFLİĞİ SÜT FABRİKASI gönüllü yaz stajı yaptım. Dondurma, peynir, yoğurt, süt departmanlarında üretim, paketleme, ürün kontrolü aşamalarında çalıştım. Üretim esnasında oluşabilecek sorunlar, üretim şartları, hijyen ve sanitasyon koşulları, ekip çalışması gibi konularda tecrübeler edindim.

11.07.2016-19.08.2016 tarihleri arasında DÖHLER NATURAL FOOD and BEVERAGE INGREDİENTS içecek laboratuvarında zorunlu yaz stajımı yaptım. Laboratuvar düzeni, ürün analizleri, duyusal analiz, ekipman kontrolü, kargo ve ürün takibi konularında tecrübeler edindim. Stajım boyunca ürün hazırlama ve kontrolü amaçlı pH-metre, refraktometre, titrasyon cihazı, hassas terazi, toraks, soda makinası, türbidimetre gibi cihazlar kullandım. Ürün hazırlamada kullanılmak üzere pek çok çözelti hazırladım ve duyusal analiz aşamalarında yatay-dikey halka testi ve kabin kullanımını öğrendim.

Üniversite bitirme tezi olarak Prof . Dr. Mehmet Özkan danışmanlığında ‘Nar Suyu ve Portakal Suyundan Oluşan Karışık Meyve Suyundaki Antosiyaninlerin Stabilitesi Üzerine Amino Asitlerin Etkisi ’ üzerine çalıştım. Tez sürecim boyunca pH-metre, spektrofotometre, hassas terazi, otaklav kullandım. Çalışma sonucunda aminoasitlerin antosiyaninlerin kopigmentasyonu üzerine etkisi ile ilgili son derece yararlı ve çarpıcı sonuçlar elde edildi. Tez çalışma sürecim boyunca araştırma, aktif laboratuvar kullanımı, rapor yazımı, ekip çalışması konularında tecrübeler edindim.

İŞ TECRÜBESİ
01.08.2017- 13.10.2017 tarihleri arasında Mertel Catering’de askeri projede servis müdürü pozisyonunda gıda mühendisi olarak çalıştım. Çalışmam boyunca mutfak personeli ve servis personeli sorumluluğu, üretim kontrolü, numune alımı kontrolü gibi pek çok konuda tecrübe edindim.

SERTİFİKA VE KATILIM BELGELERİ
ISO 22000:2005 Food Safety Management System
ISO 9001:2015 Quality Management System
GMP Good Manufacturing Practice
BRC British Retail Consortium
Gıda İşletmelerinde İzin Ruhsat ve Belgelendirme ile Girişimcilik ve Kosgeb Destekleri Eğitimi
1. Gıda ve Tıp Öğrenci Kongresi Amerikan Kültür Derneği Dil Okulları Dil Sertifikası (C1 seviye)

KİŞİSEL BECERİLER
Yabancı dil : İngilizce ( Konuşma, yazma ve listening: upper ıntermediate)
Office programları, Autocad ve başlangıç seviyesi Simulenk kullanımı
Türk Sanat Müziği solist ve koristliği deneyimlerim ile kazandığım topluluk önünde konuşma ve iletişim becerisi
Amatör olarak keman çalmak
Stajlar, bitirme tezi ve okulda ekip olarak hazırlanan ödevler sonucu elde edilen ekip içi iyi iletişim becerileri
B sınıfı sürücü belgesi

Üyelikler: Ordu İli Kültür ve Kalkınma Vakfı Türk Sanat Müziği Korosu solist ve koristliği, Çavdar Köyü Gençlik Kolları Başkan Yardımcısı, GIDAMO, TEMA, LÖSEV

REFERANSLAR
Prof. Dr. Mehmet Özkan Ankara Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Gıda Mühendisliği öğretim üyesi

Prof. Dr. Filiz Özçelik Ankara Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Gıda Mühendisliği öğretim üyesi

Doç. Dr. Meltem Türkyılmaz Ankara Üniversitesi Gıda Güvenliği Enstitüsü Mühendisi

Buket Orhan Döhler Group Gıda Mühendisi

Mert Alkış Döhler Group Pazarlama Müdürü

Alp Çağlar Sezer Mertel Catering Proje Müdürü

Referanslarımın iletişim bilgilerini paylaşabilirim.

Go to Top
sanalreklamci.com hizmetidir