sanal reklamcı

İş arayanlar için fayfalı bilgiler

sanal reklamcı
Tavsiyeler

sanal reklamcı


Haziran ayında okul bitince binlerce aday aynı tarihlerde iş başvurusunda bulunuyor. İşe alınma sürecinin 2 ila 8 hafta arası sürdüğü düşünülürse mezun olmaya bir ay kala, yani bugünlerde ilgilendiğiniz firmaların iş ilanlarını yoklayabilir, ilgilendiğiniz pozisyonlara başvurunuzu yapabilirsiniz. Yenibiriş Yönetim Kurulu Üyesi Kâmil Özörnek, Addecco Türkiye İK Direktörü Akgül Can Beyhan, Manpower Türkiye Genel Müdürü Reha Hatipoğlu, HRM Projeler Yöneticisi Elif Ejdar Özel, HumanGroup Genel Müdürü Gaye Özcan’dan adaylara tavsiyelerde bulunmanlarını istedik.

İşte İK profesyonellerinden yeni mezunlara iş bulma tavsiyeleri:

İşe nereden başlamalı?
Türkiye’de kültürel yapı ve iş hayatındaki dinamikler görev ve sektörler arası değişiklik ve geçişlere çok olanak sağlamadığından başlangıç noktanız çok önemli. Bu sebeple en önemli kriteriniz yapmak istediklerinizle yeteneklerinizin örtüşüp örtüşmediği. Daha önce de dediğimiz gibi öğrenciyken staj yaptıysanız ve üniversitede çeşitli projelerde yer aldıysaynız şanslınız, ne istediğini ve neyi yapabileceğinizi biliyorsunuz. Seçim yaparken bunları göz önünde bulundurun.

Eğer hiçbir deneyiminiz yoksa ve ne yapacağınızı bilmiyorsanız, gözünüze kestirdiğiniz alanlarda çalışan kişileri bulup onlarla konuşabilirsiniz.

Sektörde gelişen firmaları takip edin, araştırın. Haziran ayında en fazla yeni mezun alımı yapan sektörler, bankalar, GSM, hızlı tüketim, denetim firmaları. Bu alanları hedefleyen yeni mezunlar, açılacak sınavları kaçırmamalı.

İK gazeteleri, kariyer portalları, şirketlerin web siteleri ve İK danışmanlık firmalarına şimdiden CV gönderin. Bol bol başvuru yapın. Ama gerçekten istediğiniz işlere başvurun.

Mutlaka LinkedIn’de bir profil oluşturun.

Sosyal ağlarda profili bulunan kişilerin paylaştıkları içerikler ve çevreleri konusunda dikkatli davranmaları gerekiyor.

Gençlerin çoğu holdinglerde ve çok uluslu şirketlerde çalışmak istiyor. Bu şirketlere binlerce kişi başvuru yapıyor. Ancak bunların dışında kalan, örneğin küçük ölçekli işletmelerde de birçok iş fırsatı olduğunu unutmayın.

CV nasıl hazırlanır?
CV, başvuru sürecinde adayların kurum temsilcisiyle ilk kez karşılaştıkları noktayı oluşturuyor. O yüzden CV’nin doğru hazırlanmış olması ve adayın özelliklerini tam olarak yansıtması çok önemli. CV hazırlarken yazım kurallarına, verilen bilgilerin güncel ve doğru olmasına dikkat edilmeli.

Seçilen fotoğraftan e-posta adresine kadar ciddi bir görünüm sergilemeli.

Özgeçmişinizi fazla uzun tutmayın. Sade ve anlaşılır bir şekilde, temel kişisel bilgilerin, varsa kurs, sertifika programı ve staj bilgilerinin yer aldığı, karışık olmayan, maksimum 2 sayfa olacak bir özgeçmiş hazırlamaları yapacağınız başvuruları inceleyen İK personellerinin daha rahat seçim yapmasına olanak sağlayacaktır.

Staj, iş deneyimi ve eğitimleri sıralarken ters kronolojik sıra ile yazın.

Bildiğiniz yabancı dilleri dereceleri ile yazın.

Klasik özgeçmişin yanı sıra özellikle pazarlama ve reklam alanlarını düşünen yeni mezunlar daha yenilikçi ve dinamik olan infografik formatta da özgeçmiş hazırlayabilirler.

Ayrıca sosyal medyada aktif hesapları, blog adresleri vb varsa bunları da belirtmeleri faydalı olabilir.

Her zaman için bir ön yazıyla hedeflerini ve neden bu işe başvurduklarını, bu iş için duydukları istekliliği ifade etmeleri de başvurularında fark yaratmalarını sağlayacaktır.

Bunun dışında, referansların seçilmesi, iş arama başarısının önemli bir parçasıdır. Adayı iyi tanıyan ve mesleki ve kişisel özellikleri hakkında bilgi sahibi olan kişiler seçilmelidir.

Mülakat önerileri
Mülakata zamanında katılın, gecikme var ise ya da katılamayacaksanız mülakat zamanından önce gerekçesiyle haber verin.

Mülakata firmanın ve pozisyonun gerektirdiği özende ama mümkün olduğunca sade, temiz, şık bir şekilde katılın.

Göz teması kurun, kendinize güvenmeniz ve kendinizi net bir şekilde ifade etmeniz çok önemli.

İletişim becerileri, iş ilanlarının hemen hepsinde aranan ortak kriter. Mülakatı yapan kişi ile iyi iletişim kurmak adayı bir adım öne geçirir.

Türkçeyi özenli kullanmak, informal kelime ve tamamlayıcılardan (yaa, filan, hani, şey, işte, vb.) kaçının.

Mülakat adayın kendinizi pazarlama fırsatıdır, bu yüzden kibirli ve küstah bir üslup takınmadan güçlü yönlere ve öz niteliklere odaklanabilmek önemli.

Yeni mezunların ne yapabileceklerini göstermeleri için neden o işi istediklerini, neden o şirkete başvurduklarını, alanlarında ilgili ne gibi çalışmalar yaptıkları veya o pozisyonla ilgili ne bildiklerini belirtmeleri çok önemli.

Mülakat esnasında maaş odaklı değil iş odaklı olun. Maaş, unvan, yan faydalar vs. yerine, işin/kurumun adaya sunacağı gelişim fırsatlarına odaklanın.

Mümkünse görüşmeyi gerçekleştirecek yöneticiler hakkında bilgi edinin.

Sorulan soruları dikkatlice dinleyin, mümkün olduğunca tam karşılığı olacak yanıtları verin, gereksiz sözü uzatmayın.

Pozisyonun beklentilerden farklı olduğu anlaşılsa bile olumlu tavır sergileyin, mülakata devam edin ve bittiğinde yeniden değerlendirme yapın.

Siz de İK’cıya soru sorun
Şirketin gelecek hedefleri ve planlarını, görüştükleri pozisyonun bu plan içindeki rolünü, pozisyonun şirketin kariyer haritasındaki yerini, eğitim ve gelişim olanaklarını sorabilirsiniz.

İlk görüşmede ücret, özel sigorta, izin uygulamaları, iş-giriş çıkış saatleri, hafta sonu çalışma olup olmadığı gibi soruları sormayın. Bu tip soruları kendilerine teklif yapıldığında sormaları daha uygun olacaktır.

Mülakat sonrası süreçte ise örneğin 10 gün sonra, mülakat uzmanının sürecin neresinde olduğunu ve başka bir şey isteyip istemediklerini sormak için aramak önemli bir taktiktir. Sonuç ne olursa olsun proaktif adımlar, ağ kurma becerilerini ortaya koyar ve başka bir açık pozisyonla ilgili bilgi edinmeyi sağlayabilir.

Adayların en sık yaptığı hatalar
Özgeçmişte yazım yanlışlıkları, eksik/hatalı iletişim bilgileri, uygun olmayan fotoğraflar, deneyim olarak sadece şirketin ve pozisyonun adının yazılması, yapılan işlere dair bilgi verilmemesi,

Mülakata uygun giyinmemek,

Mülakata zamanında gelmemek, sorulan soruyla ilgisi olmayan yanıtlar vermek, ilk görüşmede ücret, servis, yıllık izin sormak,

Kendinden çok emin görünmeye çalışmak,

Mülakat sürecine yönelik fazla hazırlık yapıp klişe mülakat cevaplarını ezberleyerek gelmek, (Mülakat sorularının dışında ön plana çıkarmak istediği konuları İK’cı sormadan anlatmak, mülakat sırasında kendini olduğundan farklı gösterip doğallığını kaybetmek.)

Mülakat yaptığı firma ve başvuru yaptığı pozisyon hakkında hiçbir bilgisi olmamak en sık yapılan hatalar. (İK profesyonelleri mülakat esnasında başvuru yaptığı pozisyonu İK’cıya soran ve ‘müracaat etmiş miydim’ diyen gençler ile karşılaşabiliyorlar zaman zaman.)

Alıntı : KİGEM


Faydalı Bilgiler

sanal reklamcı

Özgeçmiş-CV

Özgeçmişinizi kağıt kalemle yazmak yerine bilgisayar kullanarak hazırlayınız.

Açacağınız bir Word dosyasında CV'nizi kolayca hazırlama imkanınız bulunmaktadır.

Özgeçmişinizi hazırlamadan önce internet üzerinden CV örneklerine dikkatlice araştırın ve kafanızda bir taslak oluşturun.

Özgeçmişinizin kronolojik sırayla ilerlemesine özen gösterin.

Ana başlıkları daha koyu renk tercih ediniz.

Ne çok büyük ne de çok küçük karakter kullanın, ortalama bir karakter boyutu ile kolay okunabilir bir yazı tipi tercih edin.
Yazı karakterleri okunacak büyüklükte olmalıdır. Genellikle 12 punto tercih edilmeli ve Arial ya da Times New Roman yazı tipi seçilmesinde yarar var.

CV'nizin giriş kısmına kendinize yönelik kişiler bilgilerinizi ve vesikalık fotoğrafınızı da CV'ye ekleyin.

Kişisel bilgilerin altına ''Hakkımda'' kısmı oluşturarak kendinizi kısa cümlelerle özetleyin ve neden bu işi almanız gerektiğini belirtin.

Hemen sonra eğitim bilgilerinizi kronolojik bir düzende yerleştirin.

Ardından iş tecrübenizi de aynı şekilde ekleyin. Çalıştığınız iş yerine ilişkin pozisyon, neler yaptığınız gibi bilgileri tek cümleyle özetlemeye çalışın.

Kullandığınız teknik programları ve yabancı dil bilgilerinizi ekleyin.

Hobileriniz ve ilgi alanlarınızı kısa cümlelerle belirtin.

En son kısımda ise daha önceki iş yerinizden aldığınız ya da okulunuzdan edindiğiniz referansları ekleyerek özgeçmişinizi tamamlayın.

İş görüşmesi soruları

İnternet araştırması sonucu sorular değişik kaynaklardan alınmıştır.
Sorulara stratejik cevaplar vermeniz önerilir.Nokta atışı yapmalısınız.

Bize kendinizi tanıtır mısınız?

Neden sizi seçelim?

En zayıf ve en güçlü yönünüz nedir?

Stres ile nasıl başa çıkabiliyorsunuz?

Neden şirketimiz de çalışmak istiyorsunuz?

Günde en fazla kaç saat çalışabilirsiniz?

Eve iş götürür müsünüz?

İnsanlar en çok hangi yönünüzü eleştirir?

En büyük başarı ve başarısızlığınız nelerdir?

5 yıl içinde kendinizi nerede görüyorsunuz?

Sizi en çok ne motive eder?

Maaş beklentiniz?

Başka hangi firmalara başvuruda bulundunuz?

Niçin bizimle çalışmak istiyorsunuz?

Takım çalışmasına yatkın mısınız?

Sözel mi yoksa yazılı iletişimi mi tercih edersiniz?

Örnek aldığınız birileri var mı?

Türkiye de istihdam sorunu sizce nasıl çözülür?

Bize sormak istediğiniz soru var mı?Başarısızlığı Başarıya Çevirenler
Geleceğin Meslekleri


sanal reklamcı


Başarısızlıktan Başarı Çıkaran Dahiler

Bill Gates
Harvard’ı bıraktıktan sonra ürettiği ve ortağı Paul Allen’in Traf-O-Data adını verdiği ilk bilgisayarla tanınmıştı.

Walt Disney
İlk işi gazetecilikti. Kısa sürede işten atıldı çünkü onda hayal gücü ve iyi fikirden eser olmadığını düşünmüştü patronu.

Stephen King
Korku edebiyatının ustalarından King’in ilk kitabı 30 ayrı yayınevi tarafından reddedilmişti.

Vincent Van Gogh
Yaşadığı dönemde en az kazanan ressamlardan biriydi. Kimi zaman aç uyuyordu. Ama bugün bir resmi milyonlarca dolar ediyor.

Luciano Pavarotti
Operanın en büyük yıldızlarından Pavarotti, gençliğinde Türkiye’de seçmelere girmiş ancak beğenilmemişti.

Einstein
Zurich Polytechnic Üniversitesi, öğrenci olarak kabul etmediği Einstein’ın tüm dünyaya bakış açımızı değiştirecek bir fizikçi olabileceğini tahmin etmemişti.

Jack London
ABD’li yazar Jack London’un ilk öyküsü 600 yayınevi tarafından reddedilmişti.

Henry Ford
Ford Motor Şirketi’ni kurmadan önce tam beş kez iflas etti.

Wright Kardeşler
Orville ve Wilbur Wright kardeşler bugün bildiğimiz uçağın mucitleri. Uçabilen ilk makineyi yapmadan önce ise yüzlerce berbat deneyime imza attılar.

Soichiro Honda
Honda’nın kurucusu Soichiro Honda, Toyota Motor’a başvurduğunda işe alınmamıştı.

Winston Churchill
Nobel Ödülü kazandı, iki kez İngiltere Başbakanı oldu. Ama okulda dersleri hep kötüydü.

Charlie Chaplin
Hiçbir Hollywood Stüdyosu tarafından kabul edilmemişti. Çünkü ne kendisinin ve oyunculuğunun ne de projelerinin satabileceğini düşünmediler.

Emily Dickinson
Dünyanın en sevilen yazarlarından biri olan Dickinson, ancak öldükten sonra ünlü oldu. Hayatı boyunca yayınladığı şiirlerin toplamı bir düzineyi bulmuyordu.

Abraham Lincoln
ABD’nin en sevilen başkanı Lincoln, hayatı boyunca kaybettiği eyalet ve başkanlık seçimlerinden sonra, ABD başkanı olarak katıldığı ilk savaştan hiçbir madalya ya da övgüye değer bulunmaksızın dönmüştü.

Akio Morita
Sony’nin kurucusu Morita, en büyük hayal kırıklığını Sony’nin ilk ürünüyle yaşadı. Pirinç pişirici 100 adet bile satmamıştı.

Louisa May Alcott
Küçük Kadınlar’ın yazarı Louisa May Alcott, ailesi tarafından “Ancak hizmetçilik edebilirsin, boşuna başka şeylere heveslenme” sözleriyle büyütülmüştü.

Mozart
Beş yaşında beste yapmaya başlayan Mozart, hayatı boyunca aristokrasi sınıfının dikkatini çekebilmek için uğraşıp durmuştu.

Oprah Winfrey
Dünyanın en zengin televizyon yıldızı Winfrey girdiği ilk televizyon kanalından ‘ekrana uygun olmadığı’ için atılmıştı.

Elvis Presley
1920’lerden beri yayın yapan radyo programı Grand Ole Opry’in menajeri tarafından 1954’te “Senden olsa olsa kamyon şoförü olur” denilerek kovulmuştu.

Beethoven
Keman çalamadığı için müzik okulundan atılma riskiyle karşı karşıya kalmıştı.

Michael Jordan
Basketbolun dev adamlarından biri olan Jordan, gittiği lisenin basketbol takımındaki en kötü oyunculardan biri olarak biliniyordu.

J.K. Rowling
Harry Potter serisinin yazarı Rowling, bu seriye kadar çocuklarını büyütmeye çalışan, alt-orta sınıf denilebilecek bir gelire sahip amatör bir yazardı.


Beyin düşünecek,kalp inanacak,eller çalışacak.Başarıya ulaşılacak.

Atilla Göktan
sanal reklamcısanal reklamcı

"Hiçbir başarı tesadüf eseri değildir!" sözü sizi ikna etmediyse, bir de Jack Ma'nın hayat hikayesine göz atın.

Karşılaştığımız her engel bizi ya yavaşlatacaktır ya da aşıldığında gücümüze güç katacaktır. Maalesef pes etmeyi mücadeleye her zaman tercih eden bir toplum haline geldik. İnternette en çok aranan kelime ve kelime gruplarına bakacak olursanız “ kolay yoldan para kazanmak” vb. kalıplarla karşılaşmanız olası.

Bir Başarı Hikayesi: Jack Ma

Bazı insanlar vardır ki işleri çoğu zaman rast gider. Attıkları her adım onlara kazanç, rahatlık ve refah olarak döner. Bazı insanlar da vardır ki her girişimleri başarısızlıkla sonuçlanır.Birçok başarı hikayesi okumuşsunuzdur. Jack Ma’nın hayatı ise şimdiye kadar karşılaştıklarınızdan çok farklı. Sondan başa doğru gidersek mesele daha kolay anlaşılacaktır. Jack Ma, Alibaba ve bünyesinde bulunan Aliexpress’in kurucusu. Bloomberg’in 2015 yılındaki listesine göre bu şirketin değeri 38 milyar dolar. Çin’in en zengini, dünyanın ise en zengin 14. kişisi. (Kaynak: Bloomberg)

Yokluktan Varlığa Jack Ma bu serveti babasından kalan holdingler ya da iş kolları sayesinde elde etmemiş. Okul yılları başarısızlıkla sonuçlanan sınavlarla dolu. Üniversitede İngilizce Öğretmenliği bölümünü bile 3. denemesinde kazanabilmiş. Varlıklı bir ailenin çocuğu olmadığı için okurken çalışmak amacıyla KFC’ye başvurduğu yıllarda ilk 24 kişinin alındığı iş başvurunda 25. kişi olmayı başarmış(!). Polis olmaya çalışmış, o girişim de başarısızlıkla sonuçlanmış. Derken ülkesine gelen turistlere ücretsiz olarak rehberlik hizmeti vermeye başlamış. 9 yıl boyunca turistlerle bu iletişimi, Ma’nın yabancı dilinin gelişmesini sağlamanın yanında hayata farklı pencerelerden bakmayı öğretmiş ona. Hatta gerçek ismi olan Ma Youn'u, telaffuzunun zorluğu nedeniyle turist bir arkadaşının önerisi üzerine Jack Ma şeklinde kullanmaya başlamış.

1995 yılındaki Amerika seyahati ise internetle ilk karşılaşmasıymış. Kendi ülkesiyle ilgili arama motorlarında bir şey bulamayışı Alibaba fikrinin ilk tohumları olmuş onun için. Filizlenmeye başlayan bu iş fikri için Alibaba isminin ortaya çıkışı da bir garson kız sayesinde olmuş. Jack Ma önce garson kıza, sonra çevresindekilere Alibaba ismini sorduğunda, herkesin Alibaba ve Kırk Haramilerden haberdar olduğunu fark etmiş. Dünyanın en büyük sanal alışveriş dükkanının ismi de “Açıl susam, açıl!” nidasıyla bir açılmış pir açılmış.

Bu Da Forbes’a Kapak Olsun(!) Şu anda yaklaşık 30 bin kişiyi bünyesinde çalıştıran Alibaba, New York borsasında da işlem görüyor. Bu başarı hikayesi de Jack Ma’yı Forbes dergisine kapak olan ilk Çinli iş adamı yapmış.

Zengin bir insanın çok daha zengin olmasını bir şekilde açıklayabilirsiniz. Jack Ma ise başarısızlıklarını kendine hayat tecrübesi yapmayı bilip mücadeleye devam etmesiyle muazzam bir servete ulaşmış. Pes etmek böylesine kolayken, sizce de zor olanı denemeye değmez mi?Geleceğin Meslekleri

sanal reklamcı

Belirli bir noktaya karar da olsa robotların işimizi elimizden alacağını son yıllarda sıkça duyuyoruz. İşletme danışmanlığı şirketi Cognizant, Makineler Her Şeyi Yapar Hale Gelince Ne Yapacağız? (What to do when machines do everything) adlı kitabında önümüzdeki 10-15 yıl içinde mesleklerin yaklaşık yüzde 12'sinin yerini otomasyona bırakacağını söylüyor.

İşte Business Insider'ın yaptığı habere göre şirketin hazırladığı listede yer alan 21 meslek;

İşte geleceğin meslekleri

Etik yetkilisi
Bu meslek dalı, büyük kuruluşların neyin kazançlı değil de neyin etik olduğunu anlayarak ona göre karar vermesini sağlamak için gerekli. Örneğin; bir şirket insan emeğini öncelik haline getirmeye karar verdiyse, etik yetkilisi bütün fabrikaları gezerek işin her adımında iş koşullarını gözlemlemekle yükümlü olacak.

Edge Computing uzmanı
Bu meslek, IoT altyapısını tamamlayan hayali bir Fortune 500 şirketi için oluşturuldu. 'Edge computing' uzmanı, şu anki internet altyapısını 'edge computing' kullanan merkezsizleşmiş bir internet altyapısına çevirmekten sorumlu olacak. Bu da, devasa veri hacmi için daha fazla alan ve işlem kapasitesine ihtiyaç duyan kurumların işine yarayacak.

Veri dedektifi
Veri dedektifleri IoT cihazlardan ve ağlardan alınan verileri analiz ederek işletmelere ve kuruluşlara veri temelli fikirler sunacak. Şirketler, bize ürün satabilmek için hakkımızda veri toplamaya fazlaca para ve zaman ayırıyor. Veri dedektifleri ise bir adım öteye giderek cihazları inceleyip veri toplayarak insanlara daha iyi nasıl hizmet verilebileceğini araştıracak.

Yol arkadaşı
Bu meslek, biyoteknoloji sayesinde insanların daha uzun yaşayacağı ve yaşlı insanların sayısının fazla olacağı bir gelecek için tasarlandı. Bu kişilerin işi ise; refakate ihtiyaç duyan yaşlılarla yürümek ve eski güzel zamanlar hakkında anlatmak isteyebileceklerini dinlemek.

Siber şehir uzmanı
Siber şehirlerin devamlılığını sağlamak için verilerin etkili şekilde şehrin içinden 'geçmesini' sağlamak gerekiyor. Geleceğin şehirlerinde, milyonlarca sensörden alınan veri, elektrik ya da atık toplama sistemi gibi hizmetlerin çalışmasını sağlayacak. Ayrıca, vatandaş verileri ve kazanç verileri de toplanacak. Şehirdeki sensörlerden biri bozulursa siber şehir uzmanının sensörü tamir etmesi gerekecek.

Artırılmış gerçeklik seyahati üreticisi
Tıpkı Shakespeare'in geçmişte yaptığı gibi, artırılmış gerçeklik seyahati üreticilerinin işi de yeni nesil eğlence tecrübeleri üretmek olacak. Üreticiler, artırılmış gerçeklik yolculukları için çeşitli tecrübeler yazacak, tasarlayacak ve üretecek.

Yapay zeka iş geliştirme müdürü
Cognizant bu meslek dalıyla ilgili olarak, "Yapay zekanın yapamadığı ve yakın gelecekte de yapamayacağı tek bir şey var; kendini satmak." diyor. Yapay zeka iş geliştirme müdürü, günümüzdeki bir satış görevlisinin yaptığı işin aynısını yapacak fakat bunu yapay zeka hizmetleri için gerçekleştirecek.

Spora bağlılık rehberi
Fitbit gibi giyilebilir teknolojiler bir nebze yardımcı olsa da sağlığımızı korumak için bu teknolojiler tek başına yeterli olmuyor. Gelecekte spor yapan insanlar aktivite takipçisi teknolojiler giyerken spora bağlılık rehberleri de onların sağlıklı bir yaşam sürmesini ve motive olmasını sağlamakla yükümlü olacak.

Yapay zeka destekli sağlık teknisyeni
Gelecekte insanların doktora gitmesine gerek kalmadan yapay zeka destekli sağlık teknisyenleri kapıya gelerek yazılımları sayesinde hastalık tespiti yapabilecek.

Kişisel veri simsarı
Gelecekte insanlar ürettikleri kişisel verilerden para kazanacak. Kişisel veri simsarı, müşterilerin kişisel verilerini gözlemleyerek yeni oluşturulan verileri tespit edecek ve satarak para kazanacak.

Yol denetleyicisi
Otonom araçlar ve teslimat drone'ları, hava ve kara trafiğinin kontrol sistemini büyük ölçüde değiştirdi. Yol denetleyicisinin işi, kara ve hava trafiğinin etkili ve düzgün şekilde düzenlenmesini sağlamak olacak.

Dijital terzi
Bu iş, varsayımsal bir e-ticaret şirketinin üreteceği 'Saville Rowanator sensor cubicle' adlı bir cihazla ilişkili. Bu cihaz, müşterinin ölçülerini hatasız şekilde alarak iade oranının azaltılmasını amaçlayacak. Dijital terzi, müşterilerin ölçü verilerini kaydederek müşteriye en uygun kıyafetleri satmaya çalışacak.

Genetik çeşitlilik memuru
'Ayrımcı olmayan işveren' tanımı yeni bir anlam kazanıyor. Genetik çeşitlilik memuru, şirkette çalışanların sadece farklı etnik kökenlerden ve sosyal çevrelerden gelmesine değil şirketin iş gücünün genetik olarak iyileştirilmiş ve iyileştirilmemiş kişilerin iyi bir karışımı olmasına özen gösterecek.

Bilişim çalışmaları yöneticisi
Bu meslek bilişim tutkunlarına göre. Bilişim çalışmaları yöneticisinin işi, otomatik bilişim platformu oluşturmak için bir şirketin gölge bilişim (shadow IT) çalışmaları ile iş yeri stratejilerini birleştirmek olacak.

Finansal koç
Nakit paranın yeryüzünden silindiği ve yerini Bitcoin ödemelerine bıraktığı bir dünya 'para kaçakçılığı' için oldukça uygun bir yer olacaktır. Yeni ve karmaşık sistemler ortalama bir insana karışık gelebilir. Tam bu noktada finansal koçlar imdadımıza yetişecek. Finansal koçlar, dijital işlemlerimizi takip ederek işlerimizi kolaylaştırmayı amaçlayacak.

Kişisel hafıza küratörü
Günümüzde insanlar geçmişte olmadığı kadar uzun yaşıyor fakat hafıza ve beyin sağlığı alanındaki gelişmeler yeterince hızlı gelişmiyor. Hafıza küratörleri, müşteriler için sanal dünyalar yaratarak içinde yaşamalarını sağlayacak. Bu 'tecrübeler' müşterinin geçmişinin gerçekçi simülasyonlarıyla desteklenecek (örneğin; kişinin çocukluğunu geçirdiği evin oturma odası.)

Sanal dükkan Sherpa
Gelecekte satışlar sadece internet üzerinden gerçekleşecek. Müşteri bir şey satın almak istediğinde video ile sanal Sherpa'ya bağlanacak. Sherpa da müşteriye rehberlik ederek istediği ürünü seçmesine yardımcı olacak.

Genomik portföy müdürü
DNA analizleri ve CRISPR gen düzenleme tekniği sayesinde insanların yeni sağlık ihtiyaçları oluştu. Biyoteknoloji şirketleri de bu ihtiyaçları karşılamak için yeni ilaçlar üretiyor. Genomik portföy müdürü, üretilen ilaçların insanlara satılmasını sağlamak için stratejiler geliştiren üst düzey bir yönetici olacak.

İnsan-makine ekibi yöneticisi
Cognizant'a göre iş dünyasının geleceği insan ve makinelerin ne kadar iyi iş birliği yapabildiğine bağlı. Ekip yöneticisi makinelerin ve insanların yetkinliklerini belirleyerek çok daha verimli bir çalışma ekibi oluşturmak için çalışacak.

Güvenirlik memuru
Geleceğin yatırımcıları çok daha 'bağlantılı' ve bilinçli olacak. Bu durumda, kurumların aşırı şeffaf olmaktan başka şansı olmayacak. Fakat gizli kripto para işlemleri işin içine girince beraberinde kuşkuyu da getirecek. Güvenirlik memurunun görevi, şüpheyi ortadan kaldırarak kişinin yatırım yaptığı şirketin en verimli şekilde çalıştığını kanıtlamak olacak.

Kuantum makine öğrenimi uzmanı
Bu kişi, kuantum bilgi işleme ve makine öğrenimini birleştirerek gerçek dünyadaki iş sorunlarını çözmek için çalışacak. Nihai amaç ise, verilerden öğrenebilen zeka sistemleri geliştirmek olacak.

Kaynak : sabah2030'da geçerli olacak 12 iş

1.Organ Oluşturucu
Yeni Zelanda merkezli web sitesi Crimson Education, nakledilebilir organ eksikliğinin sonunda bilim adamlarını kök hücre ve diğer materyallerden organlar ve vücut parçaları oluşturmaya ve hatta henüz bulunmayabilecek bazılarını da içereceklerini tahmin ediyor. İşverenler moleküler biyoloji, doku mühendisliği veya biyomedikal mühendisliğinde arka planı olan adayları arayacaklardır.

2.Artırılmış gerçeklik yolculuğu oluşturucu
Total Recall (tatil anı implantları) ve Westworld'de (android çalışanlı bir eğlence parkı) geliştirilen konseptlerden başlayarak, AR yolculuk üreticileri müşterilerin istedikleri her şeyi deneyimlemelerine izin verecek. AR yolculuk kurucuları, Cognizant'ın 21 Geleceğin İşleri'ne göre, “yeni nesil akıllara durgunluk veren hikayeler ve anlık vinyetlerin tasarlanması, yazılması, oluşturulması, kalibre edilmesi, oyunlaştırılması, inşa edilmesi ve en önemlisi kişiselleştirilmesi” iyi müşteriler için. Cognizant, pozisyonun bir film okulu derecesi ve çok oyunculu çevrimiçi rol yapma oyunları deneyimi yaşayacağını ve “başa takılan lider ekran ekipmanlarına ilişkin olağanüstü bilgi ve aşinalığı gerektireceğini söylüyor.

3.Biyofilm yükleyici
Biyofilmler ıslak yüzeylere tutturulmuş mikrobiyal hücre koleksiyonları yapışkan, yapışkan ve aldatıcıdır. Kelimenin tam anlamıyla balçık ve gölet pisliği ve mikrobiyal enfeksiyonların% 80'inin kaynağıdır. Ancak aynı zamanda kanalizasyon arıtımı, petrol döküntüsünün temizlenmesi ve güç üretilmesi için dikkate değer bir araçtır. “Evlerin banyosunda ve mutfağındaki belirli yüzeyleri kaplayarak, çevre dostu binalar için anahtar araçlar haline gelecekler” diyor ve aynı zamanda “akıllı, enerji tasarruflu iyileştirmenin iyileştirilmesinde biyofilm montajcıları için büyük bir rol gören Kanada Burs Vakfı (CST) Biyofilm montajcılarının duşlara banyo küfüne saldıran mikroplarla sığması veya daha geniş olarak çöpleri işlemek için evleri yaşayan bir organizma ile donatması mümkündür.

4.Deprem tahmincisi
Bu listedeki işlerin çoğu birkaç yıl önce bile akıl almazdı, ancak deprem öngörücüsünün rolü en az 40 yıldır geleceğin bir işi oldu. 1970'lerde, birçok bilim adamı doğru, zamanında deprem tahmininin hemen köşede olduğunu söyledi. Kırk yıl sonra, tam da köşede. Crimson Education, “bazı insanlar yüz yıldan daha az bir süre önce hava tahmincileri için aynı şeyi söylerdi” diyerek böyle bir tahminin imkansız olduğunu söyleyenleri reddediyor.

5.Eğreti yapı mühendisi
Anahtarlık ve Yoda kafaları oluşturmak için 3D baskıyı kullanma günleri (çok uzun zaman önce değil), jet motorlarının protez elleri ve prototipleri üretmek için kullanılan teknoloji ile değiştirildi. Gelecekte, geçici yapı mühendisleri, doğal afetler veya silahlı çatışmalardan sonra ihtiyaç duyanlar için geçici binalar inşa etmek için 3D baskı uygulayacaklar (bundan 2030'a kadar kurtulmayı başaramaz mıyız?). “3D baskı, römorklara benzer küçük konut üniteleri oluşturmak için gereken parçaları birkaç saat veya gün içinde yazdırabilecek, böylece ihtiyaç duyanlar için hızlı bir şekilde monte edilebilecekler” diyor CST. Eğreti yapı mühendisleri, endüstriyel tasarım ve yapı mühendisliğinde bir altyapıya sahip olacaklar.

6.Yeniden sar
Bunlar, potansiyel olarak beton bir ormanı yeşil bir kuşağa dönüştürecek radikal transformatörler. Sıyırıcılar, eski fabrikaların ve gereksiz binaların, yolların ve çitlerin yerini ormanlar ve yerli türlerle değiştirerek, iki yüzyıllık endüstriyel devrimin yıkımını geri almaya odaklanacaklar. Rewilders muhtemelen tarım, yaban hayatı yönetimi ve çevre bilimleri hakkında bir altyapıya sahip olacak.

7.İnsan-makine ekip yöneticisi
İnsan-makine arayüz yöneticisinin rolü gibi, işçisini işin geleceğinin ortasına koyan başka bir konum olmayabilir. “İnsan-makine ekip yöneticisi olarak” diyor Cognizant, “yeni mevcut teknolojilerle yükseltilebilecek görevleri, süreçleri, sistemleri ve deneyimleri belirleyecek ve yeni yaklaşımlar, beceriler, etkileşimler ve yapılar hayal edeceksiniz. Rolleri ve sorumlulukları tanımlayacak ve makinelerin ve çalışanların bir görevi yerine getirmek için nasıl koordine etmesi gerektiğine ilişkin kuralları belirleyeceksiniz. ”Gereksinimler? İşverenler, bilgisayar bilimleri, mühendislik veya İK alanındaki çalışmalarla eşleştirilmiş deneysel psikoloji veya sinirbilim konularında geçmişe sahip adaylar arayacaklardır.

8.Dijital para danışmanı
Bitcoin, Litecoin ve eter gibi kripto para birimlerine artan ilgi ve kullanımla, yatırımcılar artık düzenlenmemiş finansal araçlarda muazzam fırsatlara ve potansiyel maruziyete sahipler. “Dijital para danışmanları,” diyor CST, “bu para birimlerinde uzmanlaşın ve doğru sistem dengesini kullanarak insanlara servetlerini nasıl yöneteceklerini gösterin.” Dijital para danışmanlarının muhasebe, finansal yönetim ve veri güvenliğinde arka planları olacaktır.

9.Drone trafik iyileştiricisi
Bir zamanlar bir yenilik olan dronlar, filmlerimizi filme alıyor ve savaşlarımızla savaşıyor, mahallelerimizi polislik yapıyor ve paketlerimizi teslim ediyorlar (peki, yine de plan bu). Başka bir on yıl içinde her yerde olacaklar. Ve birisinin uçuş yollarını denetlemesi gerekecek, böylece tam bir tahribat yaratmaya başlamayacaklar. NASA ve FAA bugün ulusal düzeyde bu konu üzerinde çalışıyor. Drone trafik iyileştiricileri yerel düzeyde işlem yapacak.

10.Kendi kendine sürüş araba tamircisi
Waymo, GM, Daimler-Bosch ve Ford gibi şirketlerden gelen özerk otomobil hatları kendilerini sürecek. Ama kendilerini tamir etmeyecekler. Ve arabalara bakacak olan mekanik, eski moda bir tamircilik sevgisini en son teknoloji anlayışıyla birleştirecek. Bay Goodwrench Watson ile tanışır.

11.Çevik tedarik zinciri işçisi
Küresel ve çevrimiçi bir ekonomide, işletmelerin hem arzdaki (parçaları daha hızlı, daha ucuz, daha iyi kalitede nereden bulabilirim?) Hem de talepteki (neden Güneydoğu Asya'daki ürünümüze ani ilgi gösterebilirim) dalgalanmalara gerçek zamanlı olarak cevap vermeleri gerekecektir. ).“Giderek daha fazla şirketin maliyetleri düşük ve geri dönüşü hızlı tutmak için yeni yerlerden malzeme tedarik eden ve şirket tedarik hatlarını anında bağlayan uzmanlara ihtiyacı olacak” diyor. İşverenler işletme okulunda tedarik zinciri yönetimi ve lojistik eğitimi almış adayları arayacaklardır. SCM deneyimi olan askeri gaziler de talep görecektir.

12.Çöp mühendisi (Çöp tasarımcısı)
Birleşmiş Milletler'e göre, insanlar her yıl 2 milyar tondan fazla çöp üretiyor. Ve çöplerimizi saklamak için yerlerimiz tükeniyor. Ancak bu karmaşadan kurtulmanın bir yolu olmadığını söyleyenlere, gelecekteki çöp mühendislerimiz “Çöp!” Diyor. Gerilimci, “Çöp tasarımcıları. . . büyük çapta çöpleri dönüştürmek için akıllı yöntemler bulmakla suçlanacak ve oyuncaklardan kıyafetlere ve mobilyalara kadar her şeyin üreticileri, yan ürünlerini kullanmak ve yeniden kullanmak için daha verimli yollar bulmak için onları işe alacaklar. ”Malzeme bilimi ve endüstriyel bir arka plan dünyayı temizlemekten daha az bir şey hayal etmeyenler için tasarım gerekli olacaktır.

Son düşünceler: Geleceğin işleri hiç bu kadar güzel görünmemişti.
Hanna-Barbera’nın uzay çağı çizgi film serisinin engebeli babası George Jetson'u hatırlıyor musunuz? George, Spacely’nin Space Sprockets bölgesinde günde bir saat, haftada iki kez çalıştı. 21. yüzyıl işi? Referans Evrensel Dijital İndeksleyiciyi açma ve kapatma (ve ne kadar çalıştığı hakkında şikayet etme). Gelecekteki işler aslında daha fazla, iyi, animasyonlu olacak. Robot danışmanlarına ve aquaponik balık çiftçilerine, hafıza cerrahlarına ve sanal mağaza şerpalarına, biyolojik atık optimize edicilerine ve bitki terapistlerine ihtiyacımız olabilir. Geleceğin belli bir işi mi? Birisi tüm bu rolleri doldurmak için çevik, yaratıcı yetenekleri işe alacak.

(Bruce Anderson)Editör
Çeviri yapıldı :)
İletişim Hakkımda Anasayfa

1 2 3 4 5 6

Linkedin iş arayan profiller