sanal reklamcı  sanal reklamcı

Anasayfa İş arayanlar rehberi Özgeçmişler Paylaşımlar

Beni neden tercih etmelisiniz Tavsiyeler İş ilanları İletişim

İş arayanların Paylaşımları

Can Ersöz | iş arıyor Bursa’da insan kaynaklarında yetiştirilmek üzere iş arıyorum. Kimse elini taşın altına koyup yetiştirmek, eğitmek istemiyor. O kadar işkur işbaşı eğitim programı varken, 3 ay cebinden para çıkmayacağı halde buna cesaret eden bir işveren yok.

Kendime diyorum neden yüksek lisans yaptım. Neden o kadar emek harcayıp eğitimlere katıldım. Şans verilse en zor işlerin bile üstesinden kalkacağıma inanıyorum. Sevdiğim bir iş olsun istiyorum. Çok mu şey istiyorum !!!

Can Ersöz | Kırklareli Üniversitesi İnsan Kaynakları Yönetimi

Email : can.ersoz17@gmail.comGülnur Sağlam | iş arıyor Ordu'nun en yüksek köylerinden birinde yaşıyor. Lisans eğitimini Türk Dili ve Edebiyatı bölümününe büyük emek vererek tamamladı ancak kazandığı yüksek lisans hakkını dış sebepler nedeniyle kaybetti. Şuanda iş arayan binlerce işsiz gençten biri.

Eğitimsiz ancak güzel bir sese sahip olduğu söylenir, şiirleri ikinci yenicilerle özdeşleşleştirilir, kendine has bir üslubu olduğu paylaşımlarından da anlaşılmaktadır.

Onun için yazmak katarsistir(psikolojik terim), okumaksa yeni bir mahalleye taşınmak...

Osmanlıca alanında uzmanlaşmış bitirme teziyle bunu taçlandırmıştır.

Ancak, Mail adresi çok sayıda "biz size döneriz" mesajıyla dolu. Ama buna rağmen hala yetenekleri ölçüsünde bir işe başlayıp,hayata iyi ki diyebileceği bir işle iz bırakacağını düşünüyor.

Gülnur Sağlam | Giresun Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı

Email : gsaglam389@gmail.comYeşim Cansu | iş arıyor Yeni mezun Makine Mühendisiyim.Yani tecrübesizim.1 sene oldu mezun olalı ama yüzlerce başvuru yaptım ve iş görüşmelerine gittim.Artık ilanlarda 2 yıl tecrübeden daha çok 5 yıllık tecrübe aranıyor.Söylermisiniz bizi kimse işe almazsa biz o 2 sene 5 senelik tecrübelere nasıl sahip olalım.İşin en zor kısmı ise 1. Görüşmeye çağrılıyoruz bazılarından cevap geliyor 2. Görüşme için gidiyoruz fakat olumsuz olsada bir geri dönüş yapılmıyor ve insanlar umutsuzca bekliyor.

İş verenler ve İK sorumlularına sesleniyorum yapmayın bunu lütfen biraz duyarlı olun.Mesleğimi yapamadan uzaklaşmak üzereyim resmen.Kimsenin dinamik, heyecanlı,öğrenme arzusu yüksek bir Makine Mühendisine ihtiyacı yok heralde.Bize yaptığınız maddi manevi yatırımlar eminolun boşuna değil!!

Yeşim Cansu | Aksaray Üniversitesi Makine Mühendisliği Mezunu

Email : yesim.cansu@hotmail.comGülşah Kocatürk | iş arıyor Ne yazık ki bu iş arama sürecim beni oldukça yormaya başladı. 4 ay önce ailemi memleketimi bırakıp Kocaeli'ne taşındım iş bulma ümidiyle fakat hala hiçbir sonuç alamadım. Hep karşılaştığım cevap en az 3 yıl deneyim. İşverenlerimiz yetenekli ve hevesli biz gençlere bir şans vermezseniz biz nasıl edineceğiz bu deneyimi?

Gülşah Kocatürk | Gaziosmanpaşa Üniversitesi Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Mezunu

Email : kctrkglshh@gmail.comElif Kaya | iş arıyor Sabah kalkıp hazırlanıyor, bir sürü şey giyip çıkardıktan sonra bir iş görüşmesi için en uygun kıyafeti seçip yola koyuluyorsunuz. Çalışmadığınız için babadan utana sıkıla harçlık istemeyi de unutmuyorsunuz. Birkaç araç değiştirerek uzunca bir süre aradığınız şirkete "Mülakat için gelmiştim" diyorsunuz. Sizi içeri alıyorlar, bir bey geliyor, "Bize uygun değilsiniz ama yine de yapabilirim derseniz asgari ücret veriyoruz" diyor.

Bir kişinin işinize uygun olup olmadığına karar vermeniz için özgeçmiş diye bir şey icat edilmiş, zahmet edip okumuyor musunuz yoksa amaç emek sömürmek mi? Ha birde Uluslararası ilişkiler okuduğunuz ancak yabancı diliniz olmadığı için sizi küçümsüyor. Kaldı ki ben okuduğum kadarı yeter demeyip eğitimime devam etmiş, vakit ve nakit yetersizliği nedeniyle yabancı dilimi ŞİMDİLİK yeteri kadar geliştirememiş ve ayrıca bir bayan olarak bir beyden daha fazla ev idaresi sorumluluğuna sahipken...

İş arayan nasılsa muhtaçtır, her dediğinizi kabul eder kafasıyla insanların vaktini, olmayan parasını ve emeğini sömürmek ve bunu sizinle dalga geçerek yapmak hangi insanlığa sığar? Valla bazen hissiyatınızı anlatmak için kelimeler kifayetsiz kalabiliyor. Sabahtan beri dinmeyen öfkem nedeniyle sitemimdir.

Not: Her iş veren aynı değildir, biliyorum, hatırlatmayınız!

Elif Kaya | Anadolu Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Mezunu

Email : elifkaya19_85@hotmail.comİpek Karal Saygın | iş arıyor Artık mühendislerimizi avm veya esnaf dükkanlarında satış temsilcisi olarak görebilirsiniz durum artık böyle sanırım. Yüksek lisans yaparken boş zamanımda bir avm de satış temsilciliği yaptım yapmadığım bir meslek değil ama ben bir mühendisim artık nerede olmam gerekiyor bu durumdan kimin utanması gerekiyor bilmiyorum. Boşuna okumuşluk hissi de aldı başını gidiyor ve hala üniversiteler mezun vermeye devam ediyor.

İpek Karal Saygın | Düzce Üniversitesi Orman Endüstri Mühendisliği Mezunu

Email : ipekkaral42@hotmail.comUğur Karakazan | iş arıyor Yeni mezun oldum haliyle tecrübem kısıtlı bir çok arkadaş gibi geçen ay yaşadığım yerde bir fabrikada iş görüşmesine gittim. Birinci görüşme gayet olumlu geçti. Kendimi anlattım. Neden üretim sektöründe çalışmak istediğimi, beklentilerimi ve en önemlisi de ne yapabileceklerimi anlattım.İkinci görüşmeye çağrıldım.( Aslında çağrılacağım içime doğmuştu ) İK ve Üretim müdürü ile görüştüm. Bu görüşmede olumlu geçti ve hatta maaş pazarlığı bile yaptık. Yetiştirilmek üzere yazıyordu ilanda o kadar sempatik bakmıştım ki kuruma. Sektöre yeni insanlar kazandırıyorlar diye.

Fakat aradan uzun bir zaman geçti aradan herhangi bir dönüş yapılmadı. Firmaların bizleri düşündüğü yok onu biliyoruz fakat bizler çabalayacağız bir gün tecrübesiz olmaktan çıkıp bilgi birikimlerimizi sektörde paylaşırken o firmalarında bu yüzleri bilerek çalışacağız. 20 yaşlarda ki insanlardan her şeyi bilmelerini istemek bencilliktir. Bizler adil ve eşit olmayan bir dünyada yaşıyoruz.

Uğur Karakazan | Uşak Üniversitesi Makine Mühendisliği Mezunu

Email : ugurkarakazan@gmail.comHakan Ögüce | iş arıyor İşe girmek için ağzımızla kuş mu tutmak gerekiyor. Türkiyede yaşıyoruz günümüz Türkçesini bile doğru düzgün kullanmadığımız günlük hayatımıza renk katsın diye mükemmel bir seviyede ingilizce konuşmamız şart mı? Özgeçmişimiz açık ve net. Ki siz bunun üzerine ne koyabilir siniz. Bizi nereye taşıyabilir siniz. Hep beklenti hep mükemmel olma gayeniz de siz neredesiniz.

Biz var olabilmek için elimizden geleni yapıyoruz. Artık mükemmeliyetçi olmayın. Gayeniz için vereceklerinizi ve taşıyabileceğiniz noktaları anlatın bizlere.

Hakan Ögüce | Bülent Ecevit Üniversitesi Makine Mühendisliği Mezunu

Email : hakanoguce@gmail.comİpek Ayten Dinkçiler | iş arıyor Bir çok iş ilanına başvurdum, bir çoğunun 3-5 yıl tecrübe istediği kriterleri vardı. Ben “yetiştirilmek üzere yeni mezunum.” Her konuda kendime güveniyorum, sorumluluk sahibi olan biri için yapılamayacak hiç bir durum söz konusu olamaz. Kolay öğrenebilen biri olarak öğrenmeye açık biri için tecrübeyle kazanılan her deneyimi kısa sürede kazanabileceğimi düşünüyorum. Gıda sektörü için her ilana kapım açık.

Amacım ilk olarak, yaptığım işi layıkıyla yerine getirip üretim mühendisi olmak ve sonrasında üst düzey yönetici olarak hedeflerimi belirledim. Fırsat vermek, yenilikçi olmanın esasıdır. Farklıyım ve sonuna kadar farklı düşünüyorum.

İpek Ayten Dinkçiler | Çukurova Üniversitesi Gıda Mühendisliği Mezunu

Email : ipekaytend@gmail.comFatma Arslan | iş arıyor En iyi personel 2020 lirayı kabul eden personel ama bunun yanında 5+yıl deneyimli olması, en az 3 dil bilmesi, yüksek lisansını tamamlamış olması da olmazsa olmaz tabi ki.

Peki neden kimse elini taşın altına koymuyor? Bir şeyler öğretebilme erdeminden bu kadar yoksun mu kaldınız? Birinin hayatına dokunmak ne kadar zor olabilir ki? Herkes nereden geldiğini öylesine unutmuş ki... 1 yıllık tecrübem var ama maalesef ki bir dayım yok.

Büyük umutlarla 5 yıl boyunca beni okutan ailemin hala eline bakıyor olmak, severek çalıştığım mesleğimi yapamamak çok acı. Yazık, gerçekten çok yazık...

Fatma Arslan | Dokuz Eylül Üniversitesi Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Mezunu

Email : fatmaarslan59@hotmail.comAhsen Eryiğit | iş arıyor İş ilanlarında yer alan üç dört dil bilgisine,ayrıca en az 5 sene tecrübeye,istenilen alanda yüksek lisans yapmıs, ayrıca doktorasını yapmıs olsaydım vereceğiniz üç kuruşa asla tamah etmezdim,kendi işimi kurardım.Biraz gercekci olun biz nerede tecrübe kazanacağız?İlkokuldan beri İngilizce eğitimi alıp konuşamayan tek ülke biziz.Biz bu ülkenin geleceğiyiz ister kabul edersiniz ister kabul etmezsiniz gerçek ortada.

Şimdi dönüp kendinizi mi sorgularsınız,sistemi mi,yoksa bizleri mi bilemiyorum.O kadar kapasiteli donanımlı eleman istiyorsanız,elinizi taşın altına koyup bu ülke için yetiştireceksiniz.

Ahsen Eryiğit | Kastamonu Üniversitesi Genetik ve Biyomühendisliği Mezunu

Email : ahsen_erygt@hotmail.comAyşe Nar | iş arıyor O kadar üzülüyorum ki.. Yıllarca hem çalış hem oku hem de şehir bölge planlama gibi ağır bir bölümde sonra böyle ülkenin vicdanına kal. Evet, vicdanına. Yani başka bir şey değil bu. Bir ülkenin gençliğini bu hale getirmek için ciddi vicdansız olmak gerek. Halk bu halk, başka kimse değil. Yıllarca yönetenler, yönetilenler gibi sanki bunlar çok ayrı iki olgu gibi düşünerek insandan soyut hale getirilmesinin mantığı nedir?

Devlet, hükümet, halk.. herkes şöyle bir üstünden atacak sorumluluğu diye böyle siyasi içerikli çok bilmiş söylemlerden de usandım. Laf, laf, laf.. icraat? Sadece işsiz gençler değil kabul ediyorum, toplumun pek çok katmanını derinden etkileyen bir süreç var, ne kadar süreceği belli olmayan.. ben biraz kendimden bahsedeceğim elbette.

Açık söylemek gerekirse hayalleri ya da umutları olan biri değildim, olmadım hiç. Bu pes etmek ya da çaba göstermemek anlamında bir şey degildi. Yalnızca tüm gerçeklikleri kavrayıp o koşullara göre hareket ettim hep. Hayalperest olmadım, nasıl bir ülkede yaşadığımın farkındaydım çünkü. Planlama gibi her hücresi politika kokan bir bölümde, kendi eğilimlerimle de birlikte, ister istemez ülkemin gerçekliğini sınırdışı edemedim üniversite hayatım boyunca. 15 yıldır doğru düzgün gece uykusu olmayan bir insan olarak şunu farkettim.

Planlama aslında bana bir hayal ya da umut olmasa da hedef katmıştı. Bilmiyorum umut belki de çok önemli değil. Ama ben gecelerimi yıllarca, " ülkem için ne yapabilirim, insanlar için ne yapabilirim hatta dünya için, ne üretebilirim" diye beynimi yiyorsam evet umut bu belli ki. İnsan kendisi de meyilliyse geniş bir perspektif sunuyor çünkü. Ben de umut ettim; şiiri, felsefeyi, sanatı planlamaya katmayı.. o konuda biraz fazla umut etmişim kabul. Yine de o düşünceler beynimde dolanırken gözlerim nasıl parlardı unutamıyorum.

Fazla romantik gelecek size ama, bir gönül meselesi bu elimde değil. Benim gibi çok genç var biliyorum; sürekli gençliği suçlayanlar da rica ediyorum artık ya bu gençliğe reva mı! Umut yok diyoruz, aaaa nasıl yok. Hayal yok, aaa nasıl yok. Nasıl olsun? Temmuzda mezun olmama rağmen ne bedensel ne psikolojik olarak kendimi toplayabildim ki çok da farklı şeyler olmadığını da öğrendim bu süreçte.

Herkes bu sekilde mezun olmamış olabilir. Bu biraz gönlü, beyni, bedeni yormakla alakalı. Çok üzgünüm, gerçekten çok üzgünüm. Öfkeliyim, sinirliyim ama daha çok üzgünüm. Muhtemelen yine peşini bırakmayacağım, yani muhtemelen değil bırakmayacağım ama; benim bu ülkeye, bu halka, ah ve tabi.. içimde yara; planlamaya hiç inancım kalmadı.

Ayşe Nar | Yıldız Teknik Üniversitesi Şehir ve Bölge Planlama Mezunu

Email : aysenar94@gmail.comDuygu Coşkun | iş arıyor Öncelikli olarak insan kaynakları departmanında, sonra iş durumuna bağlı olarak da diğer kadrolara da açığım.Yeni mezunum, lise stajım mevcut ve üniversite dahil birçok geçici iş girişimim oldu ancak kalıcı bir iş henüz bulamadım.

Beni neden tercih etmelisiniz:Sizi henüz tanımadığım için beni neden tercih edeceğinizi bilmiyorum.Ancak tabi ki, mantıksal olarak lise+üniversite bölüm tercihlerimdeki istikrar düşünsel olarak kararlı bir yapıda olduğumu gösterirken, deneyimlerimin bazılarının benim mesleğim dışı olması da değişime açık olduğumu gösterir.Ancak yine de peşin hükümlü olmadan evvel aranılan niteliklerin çok ötesinde bir şey söylemem gerekirse, daima çözümcü yaklaşım sergilemem bir örnek oluşturabilir.

Umuyorum siz işverenlerimiz ve çalışma arkadaşlarımızın desteği, önerileri ve ilgisi ile bende şirketimize ve topluma faydalı bir birey olabileceğim.Teklif ve önerilere açık olduğumu belirtir, saygılar dilerim.

Duygu Coşkun | Bilecik Üniversitesi İşletme Mezunu

Email : duygucoskun2@gmail.comZerrin Güleryüz | iş arıyor Gerçekten inanırsan başarırsın.İnanmakla başarı doğru orantılı benim matematiğimde,kalbimde...Önce neyi gerçekten isteyip istemediğine karar ver yeter ki.Bir sınava mı hazırlanacaksın,işyerinde terfi mi istiyorsun,yoksa akademik kariyerinde yükselmek mi istiyorsun? Önce inan.Sonra çalış.Doğru zaman geldiğinde hedeflerimize ulaşacağımızı düşünüyorum.Hani olmuyorsa zorlama derler ya,o yanlış işte.Zorlayacaksın.Doğru zaman gelip hedeflerine ulaşana dek...Bu süreçte bizi yıldıracak etkenleri halının altına atalım bir süre ve hedeflerimize odaklanalım,pes etmeyelim...

Zerrin Güleryüz | Dumlupınar Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Mezunu

Email : guleryuzzerrin96@gmail.comMerve Nur Süzen | iş arıyor Uzun zamandır iş arıyorum yada bana çok uzun geldi.Artık kendimi geliştireceğim tecrübe edineceğim bilgilerimi taze tutup ilerleyeceğim bir çalışma ortamı arıyorum.Başvurularım oldu dönen olmaması çok sıkıyor özellikle yeni mezundan 2-3 tecrübe beklenmesini anlamıyorum.BEN İŞE ALINMAZSAM NASIL TECRÜBE KAZANABİLİRİM.Şuan benim yaşadığım bu durumu çoğu yeni mezun herkes yaşıyor.Biz hayaller kurarak,hayata sımsıkı tutunmak sevdiklerimizin,yardıma muhtaç insanların ellerinden tutmak ve bir PARAMEDİK OLARAK ilk müdahale yi en doğru ve hızlı bir şekilde gerçekleştirmek için mesleğimize kendimizi adadık.
İş Arayışımda bana yardımcı olmanızı rica ediyorum.
Paramedik : İlk ve acil yardım

ÖN YAZI:
Merve Nur Süzen Fatsa sağlık meslek lisesi Acil Tıp teknisyeni çıkışlıyım.İstanbul Arel Üniversitesi Paramedik mezunuyum.Lise 3 te özel bir hastane de bir yıllık staj deneyimine sahibim.Lise 3 yaz stajı (stajer ATT) ve lise 4 son sınıf dönem stajımı Fatsa 112 de tamamladım.Üniversite yaz stajımı Fatsa 112 de gerçekleştirdim.Hastane her servisinde staj tecrübesine sahibim.Gerekli teorik ve pratik bilgim mevcuttur. İlgilenenler ile ayriyeten CV mi mail ile paylaşabilirim.

Merve Nur Süzen | İstanbul Arel Üniversitesi Paramedik Mezunu

Email : zelsuzen78@hotmail.comMustafa Furkan Sezgin | iş arıyor İnşaat sektöründe çoğu işveren yönetici kalifiye mühendis sıkıntısı olduğunu söyleyip, yeni mezun mühendislerin istihdamlarını kısıtlıyorlar. Her yıl 10 bin mezun veren ve aynı hızla küçülmeye giden bir sektörden bahsediyoruz. Fakat, bunların hiçbirinin suçlusu ya da sorumlusu biz yeni mezunlar değiliz.

Kendi şahsım adına; sektör adına hayali olan, kendimi geliştirirken sektöre de katkı sağlamayı uman yeni mezun bir inşaat mühendisi olarak, ekonomik kriz durumunda olsak bile bizlere de fırsat ve istihdam yaratılmasını umuyorum. 5-10 yıl deneyimimiz olmayabilir, evet. Ancak biz bu ülkenin 15-20 yıl sonra ekonomisine dokunuşları olacak genç beyinleriz. Altyapıya sahip, kendini belli derecede geliştirmiş, bilgiye aç, kapasitesinin sınırlarını zorlayan kalifiye mühendisler bizleriz.

İşverenler ve yöneticilerden fırsat bekliyoruz.

Mustafa Furkan Sezgin | Dokuz Eylül Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Mezunu

Email : m.furkan_09@hotmail.comSıla Kaya | iş arıyor İşini layığıyla yapan her insana saygım olduğunu ilk olarak belirtmek istiyorum. Fakat bazı konularda sesimizi duyurmamız gerektiğini düşünüyorum. Her bölümün kendine özgü zorlukları vardır mutlaka. Ancak mühendislik demek hayat demek ve yaşamımızın her alanında mühendislik söz konusu. Güzel hayallerle, kendimize sürekli mesleki vasıflar katarak, türlü zorluklarla mühendislik fakültelerinden mezun oluyoruz.

Sürekli söylenen tecrübe. Tecrübe de biz yeni mezun mühendislere fırsat verildiğinde edinilecek bir süreç. İşverenlerden, insan kaynaklarından ricam, tecrüben yok işi başarman zor diyip, cv'mizi değerlendirmemek yerine, biz değerli, bilgili, dolu yeni mezun mühendislere de şans vermeleri. Bizler de çalışkan, disiplinli, vasıflı mühendisleriz. Artık bir şeylerin değişmesi gerektiğini düşünüyorum.

Sıla Kaya | Uludağ Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Mezunu

Email : silakaya93@gmail.comAysel Alkoç | iş arıyor 6 aydır işsizim. Sayısız iş görüşmesine katıldım, ve bu işlerin %80'ini ben reddettim; kendime saygım olduğundan 2k maaşa 60 saat çalışmayı kabul etmedim, etmem.

1 senelik tecrübem var ama tecrübesiz bir mühendise de 2k teklif edilmez bence, gerçekten utanç verici olmalı bu durum bu teklifi sunan işveren için.

Piyasa rezil halde. Resmen çöplük. Ve bu çöplükte bir şeyler yapmak isteyen, umutla iş arayan genç insanların umutlarını kırmaktan zerre çekinmeyen, umut vampiri dediğim çok insan var, maalesef tanımak zorunda kaldım.

Bedel sunmadan, bir şey vermeden sizden bekledikleri o kadar çok şey var ki!

Sanki o işi size verdiklerinde sizin hayat kalitenizi çok fazla iyileştireceklermiş gibi, sizi fikirlerinizi bedelsiz olarak, sırf kendilerini ikna etmeniz için sunmaya teşvik edip sonra sessizliğe gömülenler mi dersiniz, kendisini ve firmasını övüp övüp sizden bir pozisyon adı altında 10 iş bekleyip, sizin hayatınız yokmuşçasına sizden 60 saat çalışmanızı isteyip, "al bak, 2k maaş ve bir de yan hakların var; yemek!" diyenler mi dersin...

Yemek diye yan hak mı olur? Alay ediyorlar da ne kendileri farkında, ne de iş arayan bizler...

Öyle çaresiz bırakıldık ki, her şeye baş sallar olduk.

Ben iş arayanların çaresizliğine, işverenlerin ise umut tacirliğine gerçekten üzülüyorum.

Aysel Alkoç | Abant İzzet Baysal Üniversitesi Gıda Mühendisliği Mezunu

Email : aayselalkocc@hotmail.comZeynep Özkul | iş arıyor Yeter artık. Bekle bekle sabır sabır sürekli bekle sürekli umut et. Tam 9 aydır iş arıyorum. Çalmadıgım şirket kapısı, cv yollamadıgım bir kurum kalmadı. Ama yok, olmuyor. Herkes tecrübe istiyor. Çok merak ediyorum bu tecrübeyi ben nerede edinmeliydim? Anne karnında mı? İnsanlar nerede ediniyor bu tecrübeyi? Bilgiye aç, ilk gireceği yeri direk benimseyecek, genç, dinamik bir insan olmanın önemi sıfır mı? İşsizim diye meslek dışı her yere saldırdım yeter ki iş olsun diye.

Bu mu benim 4 yıllık mühendislik eğitimimin karşılığı? Markette kasiyer olarak bile alınmıyorum, neden? Çünkü mühendisim. E mühendis olarak da giremiyorum. O zaman ben ne yapmalıyım...

Zeynep Özkul | İnönü Üniversitesi Elektrik Elektronik ve İletişim Mühendisliği Mezunu

Email : zeynep.ozkul@hotmail.comFurkan Duran | iş arıyor Evet zorlu bir süreçten geçiyoruz. Ekonomik durgunluk, belirsizliğin olduğu bu dönemde iş aramak çok çok zor. Bunlar ile beraber iş başvurularına baktığımız zaman iş tecrübesi koşullarını görünce de bu daha da imkansızlaşıyor. Yeni mezunlar adına ki çoğu bağlantılarımda gördüğüm üzere herkes aynı konudan yana sorunlarla karşılaşıyor.

Fakat ekonomik özgürlüğümüzü kazanmak adına ugraştığımız, geleceğimizi kurmak adına çabalarken bu koşullar içinde nasıl olacakta biz hedeflerimize ulaşacağız ?

Furkan Duran | Marmara Üniversitesi Çalışma Ekonomisi ve Endüstri ilişkiler Mezunu

Email : furkanduran016@gmail.comHilal Yıldız | iş arıyor En çok bu yaşımda bişeyler yapamıyor olmaya üzülüyorum. Geç kalmış hissediyorum. Bu platformda böyle şeyler yazmayı ben de sevmiyorum ama bu kadar işsizlik. Hele ki üniversite bitirip işsiz güçsüz kalmak. Diploma her şeydir demek istemiyorum elbette.Tecrübe, kendini yetiştirmek, sorumluluk alıp insiyatif kullanmak, problem çözebilmek, bir fikir sahibi olabilmek hata yapabilmek bence tabi ki de daha elle tutulur şeyler ve hayatı kolaylaştıracaktır. Bu yüzdendir ki, işsiz olmam beni yine de alıkoymuyor, dilimi geliştirmeye, öğrenmediğim programları öğrenmeye çalışıyorum.

Başka ülkelerde nasıl oluyor, meslektaşlarım neler yapıyor açıp bakıyorum. Mezun olmuş bir kişi nasıl donanımlı, eksik ne anlamaya çalışıyorum. Uzun oldu farkındayım ama şunu demeye çalışıyorum aslında, birden değil ama kademe kademe bir şeyleri, kafa yapılarımızı, iş disiplinimizi, bakış açımızı..değişmesi yenilenmesi gereken şeyleri değiştirelim. Mantıklı ve yapılabilir, uygulanabilir, sürdürülebilir olmamız gerekiyor. Zaman geçiyor. Yerimizde saymayalım. İçimi döktüm biraz. Daha da yazardım.

Hilal Yıldız | Karadeniz Teknik Üniversitesi Peyzaj Mimarlık Bölümü Mezunu

Email : hllyldz@gmail.comYağmur Şengün | iş arıyor Okuyan(tabii de kitaplardan bahsediyorum), mühendislik adına kendini geliştirmeye çalışan(burda da programlardan, lisans bilgilerinin tazeliğinden bahsediyorum tabii), sinema ve tiyatroyla yakınen ilgilenen, müzik ile ilgilenen(şaka değil, enstrüman bilgisine dahi sahibim), kısmen de olsa gördüklerini fotograflayabilen (inanır mısınız fotoğraf makinemin bir ismi bile var) ve birde teknik resmi sadece zorunluluktan, gerektiğinden dolayı değil de, sırf zevkli olduğundan bizzat kağıt-kalem-gönye ile çizen biri olarak, (tabii ki bunları kendimi tatmin için yada çok çok müthiş bir insan olarak gördüğümden belirtmiyorum, nacizhane yaşam şeklimi belirtmek amaçlı yazıyorum), iş bulamamam çok çok üzücü. Sanırım daha da pasif olmalıydım (bir ot yaşamından bahsediyorum) ya da illa ki bir dayım yahut amcam mı olmalıydı bilemiyorum.

Onlarca yapılan görüşmelerin olumlu geçmesine rağmen hiçbir şekilde geri dönüş yapılmaması da bu işin daha da acı bir yanı. Saygıdan bu derece yoksun, geleceğe bu derece şans vermeyen işveren için acaba ne yapmalı gerçekten bilemiyorum. Şimdi ben buraya yeniden iş arıyorum desem, tüm paylaşımlarım gibi bu post'da bir iş arayışından dolayı olsa, sonucu değiştiremem belki ama en azından elimden geleni yapmaya devam edebilirim. Yani demem o ki, İŞ ARIYORUM :)

Bir not: elbette ki işveren çalışanının sosyal yaşantısıyla ilgilenmiyor olabilir, anlatmaya çalıştığım kişisel gelişim, insanın ruhen varlığı için. Mesleki yeterlilik hususu Bi tabii mulakatlarla veyahut türlü deneyim sahiplerince göreceli derecede değişmekte olabilir.

Yağmur Şengün | Korkut Ata Üniversitesi Makine Mühendisliği Mezunu

Email : zyagmursengun@gmail.comRabia Kübra Çulha | iş arıyor Evet iş deneyimim yok çünkü şimdiye kadar olan yaşamımı “iyi bir iş sahibi olmak adına” eğitim hayatıma verdim ve sene kaybı yaşamadan yüksek lisans tezine gelebildim. Suçu sadece işverene atmıyorum geriye dönüp baksam evet daha etkili geçirebilirdim yıllarımı, fakat yılların algısı olan “okulu bitir önce, okulunla ilgilen” gibi söylemler 18-19 yaşındaki birinin beynine çok rahat işleyebilir.

Buraya yazabileceğim bir referansım da yok. Burada sadece kendim için konuşmuyorum birçok benim gibi iş arayan arkadaşlar var ve hepimizin potansiyeli yüksek belki farklı alanlarda ama inanın hepimiz pırıl pırıl ve bu ülkede bir şeyler yapabilecek gençleriz. Sadece klasikleşen işe alım prosedürlerinden veya kriterlerinden fazlasını arayan firmalar gerekiyor. Yeni mezun adaylara eğer istenirse fırsat kapılarını açmak zor değil. Düşüncemizi değiştirirsek her şeyi değiştirebiliriz.

Rabia Kübra Çulha | Gazi Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Mezunu

Email : rabiakubra94@gmail.comGülece Sunar | iş arıyor Sanırım memlekette hiç iş yok, ilanlar niye var? Hepsi de piyasa kontrol için mi? Neden okuduk? Neden tercübe ediyoruz? Yada tecrübesi olmayan yeni mezun arkadaşımlarımın çalışma imkanı vermezsen nasıl tecrübeli olabilir? Yada ille iyi maaşlı, resmi kurumda vb olmak için ille arkamda milletvekili dayım olmak zorunda mı? İlle bir üç kağıt çevirerek mi bir yer edinme devrinde miyiz?

Bu soruların cevabı var mı?

Gülece Sunar | Anadolu Üniversitesi Uluslararası Lojistik ve İşletme Mezunu

Email : gulece_sunar@hotmail.comHilal Bardakcı | Muhabir-Editör olarak işe başladı Yazın başından beri iş ilanlarına başvuruyorum ve şu ana kadar yaklaşık 200 iş ilanına (editörlük, muhabirlik, halkla ilişkiler ve yönetici asistanlığı) başvurdum. Ancak bir sonuç çıkmadı. Evet ben dört dörtlük bir eğitim almadım ve tecrübem de yok ki zaten tecrübe kazanmamıza yardımcı olmuyorlar. Demek istediğim şu; benim başvurduğum bu şirketler eğer benim yerime başkasını almışlarsa çok güzel bu. Birçok insan çalışır; işsizlik, denizde bir damla da olsa azalır. Fakat ben bu şirketlerin birçoğunun personel aldığını sanmıyorum.

Bazı ilanlar aylarca görünüyor. Neden? O kadar işsiz lisans mezunu ya da işlerinden çıkartılmış tecrübeli insanlar iş ararken, bir personel bulamıyor mu bu şirketler? Binlerce işsizin içinden sadece bir kişi seçmek bu kadar mı zor? Ne istiyorsunuz? Hem az maaş vermek, hem de on parmağında on marifet olacak insan mı? On parmağımda on marifet yok ama hırsım var, davet edildiğim her iş görüşmesine ta Kastamonu'dan, babaevinden kalkıp masraf yapıp, zaman harcayıp, umutlanıp gidiyorum. Umarım başvurduğum ilanlarda, hak eden insanlar kabul ediliyordur. Bu, beni bir nebze sevindirir. Ancak dediğim gibi bu ilanların büyük bir kısmının formaliteden yapıldığını düşünüyorum.

Hilal Bardakcı | Gazi Üniversitesi Gazetecilik Mezunu

Email : hilalbardakci96@gmail.comFigen Çimen Dağıtmaç | iş arıyor Bugün davet edildiğim bir iş görüşmesinden bahsetmek istiyorum. İstanbul’da ismi bilinen bir Üniversite 10 tane aynı pozisyon için aradığı adaya aynı saate randevu verip, bütün adayları aynı toplantı odasında karşı karşı getirip, ilk gelen adaydan başlayarak görüşmeye almaya başladı. Görüşmeye bir saat erken gitmenin avantajını yaşayarak ilk görüşmeye ben alındım.

15 yıllık İK deneyimi olan bir kişi olarak hem şahsım iş davetinde bulunup mülakatlar işe alımlar yaptım hemde aday olarak bir çok iş görüşmesine gittim. Fakat böylesini ilk defa tecrübe etmiş bulunuyorum. Şehir dışından gelen adaylarda bulunmaktaydı. Görüşmeye alındığımda masada 3 tane beyfendi bulunmaktaydı. Bir bayan olarak içeri girdiğimde nezaketen de olsa hiç biri ayağı kalkma lütfunda bulunmayıp kendilerini dahi tanıtmadılar. Kendimden ve deneyimlerimden bahsetmemi istediler. Anlattım, işimle ilgili bir kaç soru soruldu. Tamam teşekkürler denildi ve 20 dk. Görüşme sonucunda odadan ayrıldım.

Ne kurumlarından bahsettiler ne aradıkları adaydan beklentilerinde nede çalışma şartlarından imkanlarından.Her adayın 20 dk.Arayla girdiğini düşünürseniz yaşanan zaman kaybını diğer adayların ne kadar bekleyeceğini varın siz düşünün. İnsanlara ve harcanan zamana karşı biraz daha saygılı yöneticiler bu görüşmeleri yapsa artık.

Figen Çimen Dağıtmaç | Anadolu Üniversitesi İktisat Mezunu

Email : figendagitmac@hotmail.comAyşe Dönmez | iş arıyor sanal reklamcı

Herkese merhaba, mezuniyet sonrası süreç, mesleğin itibarı ve benim düşüncelerimden oluşan yazımı sizlerle paylaşmak istedim.

2018 Sosyal Hizmet lisans mezunuyum. Lisans diye belirtmek istedim çünkü sosyal hizmetler ile aynı şey değil. Asıl olan lisans idi ön lisans sonradan açıldı. Sosyal hizmet bölümü mezunlarının ne iş yaptığını bilmeyen insanlar var ne yazık ki. Çalışma alanımızda olan sivil toplum örgütüne bile kim olduğumuzu, kimlerle çalıştığımızı anlatamadıysak çok da vahlanmamak gerek aslında. Sosyologlar ben de sosyal çalışmacıyım derse onları da sosyal çalışmacı olarak göreceksiniz? Emeğin önüne geçilmez sayın ilgililer, mesleğimize itibar gösteriniz. Tarafımız insandan yana, tarafımız doğrudan yana. Böyle giderse sosyal hizmet uzmanlarının en büyük müracaatçı grubunu yine sosyal hizmet bölümü mezunları oluşturacaktır. Sosyal hizmet uzmanı olmak yaşamın en kıyısındakilere şahit olmak, onların elinden tutup yaşama kavuşturmaktır. Vazgeçmeyeceğiz, insanın biricikliğinden, insana olan güvenimizden..

İşverenler deneyimli eleman arıyor, tarafımızca size dönüş yapılacaktır mesajlarına olumlu dönüş yapılmıyor. Peki bu deneyimi biz nereden elde edeceğiz? Dinamik, yeniliklere açık, taze bilgilerini uygulamaya dökecek ve sahada çalışabilecek yetkinliklere sahip yeni mezunların umudu kırılıyor malesef. Vasıflıyken vasıfsız duruma düşüyoruz. Umarım birileri okur bir yerlere ulaşır söylediklerim. Şu an elimden gelen sadece bu. Herkese teşekkürler, sevgiyle kalın.

Ayşe Dönmez | Yalova Üniversitesi Sosyal Hizmetler Mezunu

Email : ayssdnmz@gmail.comAlev Bulut | iş arıyor sanal reklamcı

Üniversite bitince bir çoğumuz oh be işte özgürlük işte rahat işte tatil diye düşünürken asıl hayat ve gerçekler yavaş yavaş gün yüzeyine kendini vurmaya başlar. Daha mezuniyet yazı başlar başlamaz neler yapacaksın, kaç netin var, hangi işte çalışacaksın demeye başlar ailen, çevren, komşuların bir fırtına yaratıp senide içine salıverirler.

İlk iş herhangi bir kariyer sitesinde cv doldurmakla başlarsın kendince yazacak sertifikaların falan vardır ama arkan sağlam mı diye bir bakarsın nerde herkes aynı şartlarda okumamıştır. Devlet bursuyla okumuş Türkiye’nin ücra köşelerinden madi zorluklarla okuyan gençlerde kimsenin umrunda olmaz. KPSS diye devletin yapmış olduğu sınava hazırlanmak istersin kaynak bulamazsın yinede pes etmez sınava girer ve atanamazsın. İş başvurularına devam edersin seni ararlar bir umutla görüşmeye gidersin görüşme sana göre olumludur sen daha eve varmadan görüşmeniz olumsuz sonuçlanmıştır diye mesaj çoktan gelmesi bir yıkım gibidir. Çok sevdiğin bir meslek vardır ve sen ona odaklanmışsındır.

Araştırmaya başlarsın sanırsın ki torpil denen illet kangren yara sadece küçük illerde vardır. Toprağından evinden kopup gelirsin yine bir umut iş başvuruları, mülakatlar yine devam etmektedir. İnsan kaynakları sana kendince birkaç soru sorarlar zaten kimi seçecekleri bellidir seni hem yol hem zaman hemde madi kayıplara yol açtırırlar. Televizyon da birkaç konuşmacı ülkemizde iş var siz beğenmiyorsunuz diyorlar ancak iş yok. Form doldur gitte bekle ne gelen var nede giden. Yeni mezun birini yetiştirmek istemeyen şirketler yıllık deneyim, iyi derecede İngilizce, profesyonelce bazı program ve uygulamaların kullanımını istiyorlar. Birçok yetkinlik belgesi isteniyor velakin hasıl her üniversitenin, her şehrin eğitim seviyesi aynı durumda değildir. Hiçbir şirket alalım eğitelim demediği için üretim yok, yenilik yok, gelişim yok pisikolojisi bozuk bir toplum olduk eşitlik yok. Herhangi bir kurumda çalışan yeni mezun ve stajyer birine işe nasıl girdin dedim torpille dedi işte bu ülkenin gerçeği mezun olmadan önce bende inanmazdım ama ne yazık ki gerçekmiş. İşe girince de yalaka ve yalancı personellere dikkat etmeliyiz.

Bizim hedefimiz birer yeni mezun olarak yenilik, dijitalleşme, güven , saygı ve başarı odaklı olmalıyız . Tüm olumsuzluklara defalarca hayıra inat asla vaz geçmeyin istikrarla devam devam. Ve herşeye rağmen herkes bir şansı hak eder.

Alev Bulut | Bayburt Üniversitesi İktisat Mezunu

Email : alevbulut123@gmail.comBerkay Karabaş | Deniz Harp Okuluna başladı sanal reklamcı

Saygıdeger büyüklerim ve sevgili küçüklerim. Mezuniyet sonrası süreci konusunda bir kaç anlamlı kelimeleri birleştirmeye çalıştığım yazımı sizlerle paylaşmaktan onur duyuyorum.

Günümüzde gelinen noktada bir çok mezun ve işsiz dostlarım var. Aslında mezun olacağımız dönemdeki heyecanı biliyoruz. Sonrasında iş arama sürecinde yaşanan hüsrana değecek bir sevinç olamadı değil mi? Şuan gelinen nokta çok kötü durumda. Kirayı ödeyemeyen mezun arkadaşlarım var. Birisi çok dikkat çekici şöyle ki bir çaba ile okuduğu şehirde duruyor.

Memleketinde sanayi yoksunluğundan dolayı gidemiyor. 400 TL kirası var. Sabah akşam internette kurslara bakıyor. İnterneti 8 kişi ortak kullanıyorlar. Bu genç kendini hem geliştiriyor hem de kendini her manada zorluyor. Ailesinin durumu zor. Bir yere gidiyor görüşmeye 2000 TL diyor. Kabul ediyor ve ertesi gün gel başla diyorlar ( bir işe alım süreci yok) çok mutlu ertesi gün işe gidiyor cebinde 5 lirası var. Son parasını karta yüklüyor gidicek akşam dönecek o kadar parası var düşünün. Gidiyor ve cevap şu kusura bakmayın biz yanlış anlamışız. Sizin işiniz askıya alındı. Gururu var yediremiyor ama boynu bükük dönüyor. Sonra çarşıda bir yere gidiyor bir sahafçıya durumunu anlatıyor. Orda işe başlıyor. Hala orda çalışıyor. Bu benim arkadaşım belki benim. Kendisi projeler yapan üreten birisi. Daha önce yapıldı çok orijinal değil dediler projelerine ve çalıştığı yer sahaf küçümsemiyorum. Hak ettiğimiz yerde değiliz.

İş verenler elini vicdanına koysun. Lisans okuyup mezun olan birisi donanımsız değildir. Onu yetiştirmeniz beklenmektedir. Lütfen elinizi vicdanınıza koyun. Bir deniz yıldızını denize atarsanız deniz için bir şey değişmez eyvallah ama o deniz yıldızının hayatı değişir. Yaşamaya başlar. Diğer deniz yıldızlarına umut olur. Dünyayı yaşanılabilir bir yer kılmak zor değil. İnanın ve bunun için çabalayın. Gündüzü geceye katarak çalışan insanlar var. Kendini yetiştiren kulak duygunluğu değil bizzat öğrenen insanlar var. Herkesi yetiştiren geliştiren insanlar var. Bencil duygularınıza ve amaçlarınıza köle aramayın. Sizi geliştirecek. Kendini sizinle geliştirecek insanlara kulak verin. Bu yazı gibi her gün belirli mecralardan sizlere bir şeyler yazacağım. Sosyal medya paylaşımları yapacağım belki dünya için bir şey değişmeyecek ama bir deniz yıldızına belki böyle umut olurum. Hayal kurmak zor değil. Onun gerçek olması için gereken en kolay ve büyük adım o hayali kurmaktır.

Berkay Karabaş | Osmangazi Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Mezunu

Email : berkay.karabas091@gmail.comİş arayanların paylaşımları

iş

sanalreklamci.com
Webmaster Atilla Göktan