sanal reklamcı

Anasayfa CV Hakkında İletişim 2.site
Kaynak : thebalancecareers
Özgeçmişin nasıl yazılacağına dair ipuçları ve tavsiyeler

Özgeçmişe Neler Dahil Edilmeli?
Genel olarak “CV” olarak adlandırılan bir özgeçmiş, özgeçmişten daha uzun (iki veya daha fazla sayfa), daha ayrıntılı bir özetdir. CV'niz mevcut istihdam ve eğitim bilgileriyle açık, özlü, eksiksiz ve güncel olmalıdır.

Aşağıdakiler özgeçmişinize dahil edilebilecek bilgi örnekleridir. İçerdiğiniz öğeler, ne için başvurduğunuza bağlı olacaktır, bu nedenle adaylığınızı desteklemek için CV'nize en uygun bilgileri eklediğinizden emin olun.

Kişisel bilgiler ve iletişim bilgileri
Özgeçmişlerin çoğu iletişim bilgileri ve kişisel verilerle başlar, ancak dini ilişki, çocuk isimleri vb. Gibi gereksiz ayrıntılardan kaçınmaya özen gösterin.

Eğitim ve Nitelikler
Katılan kurumların ve tarihlerin ters sırayla eklendiğinden emin olun: Doktora, Yüksek Lisans, Lisans

İş deneyimi / iş geçmişi
En yaygın kabul gören çalışma şekli, kronolojik özgeçmişleridir. Kariyer geçmişiniz en geç randevu ile başlayarak tarihin tersi sırayla sunulur. En son işinize daha fazla vurgu / bilgi verilmelidir.

Beceri
Bilgisayar becerilerini, yabancı dil becerilerini ve uygulanan rolle alakalı olan diğer tüm eğitimleri ekleyin.

Eğitim / Lisansüstü Saha Çalışması / Yurtdışında Eğitim Tezler / Tezler Araştırma tecrübesi

Öğretim deneyimi

Yayınlar

Sunumlar, konferanslar ve sergiler

Hibeler, burslar, arkadaşlıklar ve asistanlıklar

Ödüller ve onurlar

Teknik, bilgisayar ve dil becerileri

Profesyonel lisanslar, sertifikalar ve üyelikler

Neler Dahil Değil?
Fotoğrafınızı, maaş geçmişinizi, önceki pozisyonunuzu bırakma nedeninizi referanslara dahil etmeye gerek yoktur. Referanslar ayrı ayrı listelenmeli ve talep üzerine işverenlere verilmelidir.

Bununla birlikte, uluslararası özgeçmişlere ilişkin şartların farklı olduğunu ve başvurduğunuz ülkeye bağlı olduğunu unutmayın. Diğer ülkelerde, doğum tarihiniz, uyruğunuz, medeni durumunuz, kaç çocuğunuz varsa ve fotoğrafınız gibi özel bilgiler gerekli olabilir.

CV ne kadar sürmeli?
Giriş seviyesindeki iyi bir özgeçmiş ideal olarak iki ila üç sayfayı kapsamalıdır (özellikle ortaokul ve tıbbi araştırma rollerinde orta seviye profesyoneller için özgeçmişler daha uzun sürebilir). İçeriğin açık, yapılandırılmış, özlü ve alakalı olmasını sağlayın. Tam cümleler yerine madde işareti noktaları kullanmak sözcük kullanımını en aza indirmeye yardımcı olabilir.

Genel olarak CV olarak bilinen özgeçmiş, bir işe başvurmak için özgeçmiş yazmanın bir alternatifidir. Özgeçmişler, akademi, araştırma ve tıpta en yaygın şekilde kullanılır.

Bir özgeçmiş tipik olarak sadece bir veya iki sayfa uzunluğunda olsa da, bir CV özgeçmişinden daha ayrıntılı ve bu nedenle daha uzundur ve genellikle akademik özgeçmişlerden daha fazla bilgi içerir. Özgeçmişler alanınıza ve deneyimlerinize bağlı olarak değişebilir, ancak özgeçmiş oluştururken izleyebileceğiniz çok sayıda genel biçim ve stil kuralları vardır. Ayrıca çoğu insanın özgeçmişlerine dahil ettiği bazı bölümler de vardır.

Özgeçmişinizi nasıl biçimlendireceğinizi ve neleri dahil edeceğinizi öğrenin. CV ipuçlarını gözden geçirin ve format örneğini kendi CV'niz için şablon olarak kullanın.

Özgeçmiş Biçimi Örneği
İletişim Bilgileriniz
isim
Adres
Telefon
Cep telefonu
E-posta
İsteğe bağlı Kişisel Bilgiler
Doğum tarihi
Doğum yeri
Vatandaşlık
Vize durumu
Cinsiyet
Medeni hal
İstihdam Tarihi
Kronolojik sıraya göre sıralayın, konum detaylarını ve tarihlerini ekleyin.
İş geçmişi
Akademik pozisyon
Araştırma ve Eğitim
Eğitim
Tarihleri, bölümleri ve derecelerin ayrıntılarını, eğitim ve sertifikasyonları ekleyin.
Doktora Sonrası Eğitim
Yüksek Lisans
Üniversite
Lise (Ülkeye bağlı olarak)
Profesyonel yetenekler
Sertifikalar ve Akreditasyonlar
Bilgisayar yetenekleri
Ödüller
Yayınlar
Kitaplar
Profesyonel üyelikler
İlgi

Özgeçmiş Biçimlendirme Hızlı İpuçları

CV Uzunluğu
Özgeçmişler genellikle bir sayfa uzunluğunda olsa da, çoğu CV en az iki sayfa uzunluğunda ve çoğu zaman çok daha uzundur.

Yazı Tipi Seçimi ve Yazı Tipi Boyutu
Okunması zor süslü yazı tiplerini kullanmanıza gerek yoktur; Times New Roman, Arial, Calibri veya bunun gibi yazı tipleri en iyisidir. Yazı tipi boyutunuz 10 ile 12 punto arasında olmalıdır, ancak adınız ve bölüm başlıkları biraz daha büyük ve / veya koyu olabilir.

Biçim
Ancak CV'nizin bölümlerini düzenlemeye karar verirseniz, her bölümü tek tip tuttuğunuzdan emin olun. Örneğin, bir kuruluşun adını italik olarak koyarsanız, her kuruluşun adı italik olmalıdır. Belirli bir pozisyondaki başarılarınız hakkında bir ya da iki cümle eklerseniz, arkadaşlık vb. Her bir başarının mermi listesini yapın. Bu CV'nizi düzenli ve okunması kolay tutacaktır.

Doğruluk
Göndermeden önce CV'nizi düzenlediğinizden emin olun. Yazım, dilbilgisi, zamanlar, şirketlerin ve insanların adlarını kontrol edin.

CV'nize Neler Dahil Edilmeli?
Bütün CV'ler aynı görünmüyor. Bu bölümlerin sadece bazılarını eklemeyi seçebilirsiniz, çünkü diğerleri arka planınız veya endüstriniz için geçerli değildir. Uzmanlık alanınıza uygun görünenleri ekleyin.

CV'niz, başvuruda bulunduğunuz pozisyona ve kuruma göre stil ve içerik bakımından çeşitlilik göstermelidir. İletişim Bilgileri: CV'nizin başında, adınızı ve iletişim bilgilerinizi (adres, telefon numarası, e-posta adresi vb.) Ekleyin. ABD dışında, birçok özgeçmiş cinsiyet, doğum tarihi, medeni durum ve hatta çocuk adları gibi daha kişisel bilgileri içerir. Amerika Birleşik Devletleri dışındaki bir işe başvuruda bulunmazsanız, bu bilgileri eklemenize gerek yoktur.

Eğitim
Bu kolej ve yüksek lisans çalışmasını içerebilir. Alınan okulu, çalışma tarihini ve alınan derecesi dahil edin.

Onur ve Ödüller
Dekanınızın liste sıralamasını, bölüm ödüllerini, burslarını, burslarını ve onur derneklerine üyeliğini listelemekten çekinmeyin.

Tez / Tez
Tez veya tez başlığınızı ekleyin. Ayrıca makalenize kısa bir cümle ya da danışmanınızın adını da ekleyebilirsiniz.

Araştırma Deneyimi
Nerede, ne zaman ve kiminle çalıştığınızı içeren deneyimlerinizi listeleyin. Araştırmanızdan kaynaklanan yayınları dahil edin.

İş Tecrübesi
İlişkili olduğunu düşündüğünüz akademik olmayan çalışmalar dahil, ilgili iş deneyimini listeleyin. İşveren, iş yeri ve çalışma tarihlerini listeler. Görev ve / veya başarılarınızın kısa bir listesini ekleyin.

Öğretim Deneyimi
Sahip olduğunuz öğretim pozisyonlarını listeleyin. Okulu, ders adını ve sömestreyi dahil et. Ayrıca, ilgili diğer özel dersleri veya grup liderliği deneyimini de dahil edebilirsiniz.

Beceriler
Dil becerileri, bilgisayar becerileri, idari beceriler vb.

Yayınlar ve Sunumlar
Yazdığınız, birlikte yazdığınız veya katkıda bulunduğunuz yayınları listeleyin. Gerekli tüm bibliyografik bilgileri dahil edin. Üzerinde çalışmakta olduğunuz parçaları da eklemelisiniz. Konferanslarda ve / veya derneklerde sunduğunuz makaleleri ekleyin: bildiri adını, konferans adını, yerini ve tarihini listeleyin.

Profesyonel Üyelikler
Ait olduğunuz profesyonel dernekleri listeleyin. Derneğin yönetim kurulu üyesi iseniz, unvanınızı listeleyin.

Ders Dışı Çalışmalar
Yaptığınız herhangi bir gönüllü veya hizmet çalışmasının yanı sıra ait olduğunuz kulüp veya kuruluşları da dahil edin. Onlardan daha önce bahsetmediyseniz, yurtdışındaki tüm deneyimleri buraya da dahil edebilirsiniz.

CV'nizi Düşünmek
İş açılışına ve çalışma geçmişinize bağlı olarak, bir CV yeteneklerinizi ve deneyiminizi vurgulamanın en iyi yolu olabilir veya olmayabilir. Örneğin, deneyiminiz bir sayfaya uyarsa, bir özgeçmiş daha iyi bir seçim olabilir.

Yazmadan Önce Numune Özgeçmişini İnceleyin
CV'nizi sıfırdan başlatıyorsanız, önce özgeçmiş örneklerini inceleyin ve yazınızı yapılandırmak için bir şablon kullanın. Özgün deneyiminizi ve niteliklerinizi yansıtmak için CV'nizi kişiselleştirdiğinizden emin olun.

Her İş Açılışı için Özel Bir Özgeçmiş Yaz
Evet, genel bir CV göndermekten daha fazla zaman alır - ama buna değer. Sizi rol için ideal kılan beceri ve iş deneyimini vurgulayan özel bir CV yazın ve görüşme şansınızı artıracaksınız.


cv örneği

iş

    Anasayfa CV Hakkında İletişim 2.site