Hayal Dünyası

sanal reklamcı
Senaryo Hikayeler
Webmaster Atilla Göktan

KURGU HİKAYELER
Resimler Alıntı


hikaye

Atakan'ın hikayesi
İş arayışlarım için farklı bir strateji geliştirdim. Bulunduğum şehirde organize sanayi bölgesinde 123 fabrika mevcut.

Bir fabrikanın giriş kapısına sabah erkenden bitiyorum. Elimde mukava tabele ile iş arayışımı gösteriyorum. Giriş yapan yöneticiler ve personeller aval aval bakıyor.

Mesai saati çıkışına kadar oralarda takılıyorum. Güvenlikler ile arkadaş oldum.Çaylarını içiyorum. Telefonumdan linkedini de takip ediyorum.

Bir fabrikada 3 gün duracağım. Umudumu kesince diğer yan fabrikaya gideceğim. Böylelikle iş arayışım duyulacak.

Evde oturmaktansa fabrika önünde bir umut beklemek beni motive ediyor. Vicdanlı yöneticiler ile tanışmayı umuyorum.Ayrıca çevreleri sayesinde yardımcı da olabilirler.

Bugün ilk günüm bakalım zaman ne gösterecek.

hikaye

Mağaza Sorumlusu Semih
Mağaza sorumlusuyum.İş arayanlara nasıl bir faydam olabilir diye düşündüm.Sonunda buldum.

Linkedindeki bağlantılarıma teklif sunuyorum.İş arayışınızı daha çok kişinin görmesini ister misiniz? Olumlu yanıtlar oldukça fazla.

Sıra düşünceme gelelim.Patronların izni ile uygulamayı düşünüyorum. İş arayan kişilerin meslek,email ve lokasyonları küçük kağıtlara yazıp. Fiyat etiketlerinin altına yapıştırıyorum.

Amacım personel arayan kariyerli kişilerin dikkatini çekmek.Gerisi artık sizin nasibiniz.

Neden olmasın?

hikaye

Tuğçe hikayesi
Tuğçe:
Büyük bir site de ailem ile beraber oturuyorum.İş arayışlarım sonuçsuz kalıyor.Aileme yük olmamak için kendi çapımda çözüm buldum.Bisikletime cüzi fiyata aparat taktırdım.

Çocuklarınızın site içinde güvenli şekilde gezinti yapmasını isterseniz.Tanışmak isterim ve iletişim bilgilerimi içeren kağıtları yazıcıdan çıkardım. Posta kutularına attım.

Çalışan ailer ile tanışıp güven sağlıyorum. Çocuklarının bilgisayardan uzak kalması için beni arıyorlar.Site içinde gezdiriyorum.

1 saat 10 TL Bazı günler sıraya bile alıyorum. Akmasa da damlıyor işte. En güzel yanı sporda yapıyorum. İş takiplerim devam ediyor.

hikaye

Annabel'in hikayesi
Annabel:
İşim yok param da bitmek üzereydi. Onu ile yatırım yapmaya karar verdim. Bisikletimi küçük bir aparat ile seyyar dükkana çevirdim.

Anlaştığım yayınevlerinin kitaplarını komisyon karşılığı satmaya çalışıyorum. Nerede kalabalık var bisikletim ile gidiyorum.

Kira masrafı ve sermaye'ye de gerek yok. Yayınevleri zaten satış temsilcileri arıyor. Maaş olmadan satmam onların işine geliyor.Yani iki tarafta memnun.

Günü kurtarıyorum.Kitabın yanında kalem çeşitleri de satmayı düşünüyorum. Artık işim var mutluyum.

hikaye

İş arayışı reklamı
Mimar Funda'nın hikayesi
Bisiklet tutkunu biriyim.İşsiz kaldığım zamanlarda bisikletim ile gezmeyi seviyorum.

Ayrıca arkalı önlü küçük bir tabela yaptırdım. Bisiklete aparat yaptım. İş arayışımı duyuruyorum. Ben gezdikçe iş arayışım görülüyor. Ayrıca cafeye ve alışverişe gittiğimde park halinde oluyor. Gelip geçenler gene iş arayışımı görüyor.

Arabanız varsa üstüne küçük bir aparat yaptırabilirsiniz. Siz gezdikçe,park halinde oldukça iş arayışınız görülür.

Balık tutmak gibi birşey şans ve nasip.

hikaye

Neden olmasın?
Mimar Şule'nin hikayesi
Şule:
Yok işte yok iş yok.Ama bir şekilde para kazanmalıydım. Evde depoyu karıştırırken çocukken çaldığım gitarımı buldum. Tıngır mıngır çalmaya başladım. Unutmamıştım.Ama pratik yapmalıydım.

Akşam yatagıma geçtim.Youtube videolarını izlerken.Sokak çalgıcıları dikkatımı çekti.Bu tesadüf olamazdı. Sabahı sabırsızlıkla bekledim. Gitarımı aldım.Çalışmaya başladım. Sözler ezberlemeye başladım.3 gün çalıştım.

Artık kendime mekan bulma zamanı gelmişti.İşlek bir ara caddeyi gözüme kestirdim. Ertesi günü sokak müzisyenliğine başladım.Yanıma CV mi aldım. İş arıyorum ve mesleğimi de not olarak kartona yazdım.Gelip geçen iş arayışımıda görüyor.Nasip

Şimdi günü kurtarıyorum.Faturalarımı ödüyor karnım doyuyor. Asıl amacım kariyerli birilerinin dikkatini çekip diyalog kurmak ve iş arayışıma destek istemek.

hikaye

Kimyager Çetin
İş görüşmelerim tecrübesiz olduğum için olumsuz geçiyordu.Bu konu üzerine bir çalışma başlattım.

Kalem,defter,silgi,mürekkep .....kilit detayı vermiyorum.Kokusu içeren bir parfüm üzerine çalışıyorum. Amacım bu kokuyu sürüp görüşmelere gitmek.İK uzmanlarında üniversite dönemlerine götürüp nostalji duygusunu sağlayıp empati kurmalarını sağlamak.

Bu koku sayesinde İK uzmanları mülakatlarda unutmuş olduğu ilk iş görüşmesini beyine yollanan koku sayesinde hatırlayacak.Daha vicdanlı kararlar alabilecek.

Çalışmam bittiğinde ilk mülakatımda deneyeceğim.Başarılı olursa işe de ihtiyacım olmayacak.

hikaye

Farklı bir yol
Makine müh. Ali ve Elektrik Elektronik müh. Buse'nin hikayesi;

Üniversite'den iki arkadaşız.Tecrübesiz olunca kendimizi göstermek adına stratejik bir yol izliyoruz. Fabrikaların üretim departmanları incelemek istediğimizi pratik çözümler sunabileceğimizi anlatan emailler atıp randevu istiyoruz.

Olumlu tepkiler alıyoruz.Ayrıca kariyerli kişiler ile tanışıp kendimizi anlatma imkanı buluyoruz. Fabrikalardan gelen talepler üzerine ziyaretlerimiz devam ediyor.İnceleme sonrası sunum hazırlayıp müdürlere pratik çözümler sunuyoruz.

Bu ara da iş teklifleri almayı da umuyoruz. Nasip

hikaye

Güzel Fikir
İK yöneticisi Suzan;
Bazı iş ilanlarına 3-5-10 yıl yazmıyoruz. Yönetici pozisyonları hariç tabi.

Tecrübeli 1 kişiye vereceğimiz ücret ile 2 yeni mezun tercih ediyoruz.Böylelikle iş ve beyin gücünden yararlanıyoruz. İstihdam yaratıyoruz.

Zaten 1 sene sonra tecrübeli olarak kat kat fayda sağlıyorlar.O zaman maaşta iyileştirme uyguluyoruz.

Yani; Hazır fide alıp dikmiyoruz. Tohumu tarlaya saçıyoruz.Zamanla mahsülü alıyoruz.

Öneri
Neden olmasın?

hikaye

Aferin Asude
Pilot Asude'nin güzel düşüncesi;
Firmamızın izni doğrultusunda bu düşünceyi uygulamaya başladım. Uçağımıza birçok kariyerli kişiler biniyor.

Referans olabileceğim bazı iş arayan arkadaşların uçak kalkmadan önce iş arayışını duyuruyorum. Uçuş sonrası ihtiyaç sahiplerine iş arayan arkadaşlarımın iletişim bilgilerini veriyorum.

Öneri
Neden olmasın?

hayalistan

Yeni Mezun'un Çilesi
Y-ıllarımızı verdik okuduk.
E-n güzel duygular ile mezun olduk.
N-asip arayışına koyulduk.
İ-ş için hayaller kurduk.

M-ülakat dediler,tecrübe istediler.
E-meğimize saygı göstermediler.
Z-ahmet edip yetiştirmediler.
U-mutlarımızı tükettiler.
N-ice hayalleri perişan ettiler.

Atilla Göktan

hayalistan

Reklam Taktiği
Adrian'ın hikayesi
Merhaba linkedin; İngilterede yaşıyorum. Burada iş sıkıntısı başladı.Mimar'ım. Linkedin'deki taksici arkadaşlarıma rica ettim.İş arayışımı reklam olarak duyuruyor.Ayrıca araçlara binen kariyerli kişilere kartımı veriyorlar.

2 taksi bana çalışıyor.Taksiler gezdikçe iş arayışım görülecek.Profil görüntülenmeleri ve bağlantı davetinde sürekli artış var. Bakalım zaman ne gösterecek.

hayalistan

Yeni Mezun Mimar Serkan
Asgari ücreti kabul etmeyen yeni mezunları anlamıyorum.Ayrıca onlara bu fiyata çalışmayın nasihatları veriliyor. Bunlar tuzu kuru mezunlar için geçerli. Faturalarınız ödemeleriniz geldiğinde bir tanesini bulamazsınız.

Benim taktiğim farklı asgari ücrete işi kabul ettim.Akmasa da damlıyor işte. 1 sene dişimi sıkacağım.İşi kavrayıp kendimi geliştirip tecrübe kazanacağım. Zamanı geldiğinde masaya yumruğu vurup patron %50 zam istiyorum diyeceğim.Kabul etmezse tecrübeli olarak iş bulmak artık daha kolay olacak.

Ayrıca aramızda kalsın.Ben zaten iş takiplerini yapıyorum. Zaman değerli bir yerden başlamak lazım. Tabi her görüşede saygı duyarım.

hayalistan

Robin Hood Bizimle
Robin Hood'dan istihdam ve işsizlik çözümleri
Fabrika ve işletmelerden yıllık vergi almayacaksın. Maliyet uzmanları asgari ücret üzerinden yıllık hesap yapıp o kadar kişi sayısı istihdam sağlayacak.İşgücü artınca üretimde artacak.Piyasaya Türk parası girecek ekonomi canlanacak.Enflasyon düşecek. Trilyon vergi verenler var.

Bu açığı zenginlerin üzerine yükleyeceksin. Uçak firmalarının vergisi artacak buna bağlı olarak bilet fiyatlarıda artacak. Yabancı sigara ve alkol vergiyi arttır. Paralı üniversitelerin vergisini arttır. Lüks araba vergisini arttır. Gece kulüpleri vergisini arttır. Lüks kıyafet vergisini arttır. Bu böyle devam eder.... 10 veren 12 de verir.

hayalistan

Kamil'in çözümü
Palavracı Kamil'den mesaj var.
Büyük hazinenin peşindeyiz. Merak etmeyin Türkiye Ekonomisini ve işsizliği çözeceğim.

İş bulmak define bulmaktan daha zor. Çözüm olarak hergün bir yeri köstebek gibi kazıyoruz. Geçen kazmaya başlarken 1 TL buldum.Olsun 1 bulan daha fazlasını da bulur.

Aramaya devam ediyoruz.Ancak 2 kaya arasına sıkışan ayağımı kurtarmam lazım. Yardım bekliyoruz...

hayalistan

Strateji
Makine Mühendisi Serdar'ın hikayesi
İK uzmanları sürekli popüler üniversitelerden mezun adayları görüşmeye çağırıyorlardı.Sıradan üniversite mezunuyum ancak kendimi oldukça iyi geliştirdiğimi düşünüyorum.

Stratejik bir yol uygulamaya karar verdim. Organize sanayi bölgesindeki fabrikalara gidiyorum.Güvenlik görevlilerine İşletme Müdürü ile görüşmek istediğimi söylüyorum. Çoğu kabul ediyor.Kendi iletişim bilgilerimi ve ünvanımı içeren kartları ufak bir sohbet sonrası bırakıyorum. Fabrika arızalarında çözemediğiniz sorunlar için ücretsiz destek vermek isterim diyerek vedalaşıp gidiyorum.

Çözemedikleri arıza olursa da kendimi gösterme fırsatı doğacak.Bazı müdürler cesaretim ve güvenim için tebrik ediyor.Böylece hem tanışmış oluyorum hem hafızalarda kalıyorum. Bakalım neler olacak.Beklemedeyim

hayalistan

Herşey Para Değil
Bazen düşünüyorum.Rahatmı batıyor diyebilirsiniz.Yaşamadan bilemezsiniz. Herşeyim mevcut ama kafam hiç rahat değil.Bu işin sonu yok ömrüm geçiyor. Aileme zaman ayıramıyorum.Rahat yemek yiyemiyorum,uyku düzenim bozuk.Sağlığım kötüye gidiyor. Her hareketime dikkat etmek zorundayım. Aramızda kalsın arada peruk ve sakal takıp sokaklarda özgürce geziyorum.

Gün gelecek Bill Gates öldü haberini alacaksınız.Sonrası hayat devam edecek. Çıkmaza girmiş durumdayım.

Demek istediğim kariyer ve para herşey değil. Bilgisayar dükkanım veya maaşlı çalışsaydım daha mutlumu olurdum acaba diye düşünüyorum.

hayalistan

Yıllar sonra...
Semih Bey'den mesaj var.
Yıllarca çeşitli kuruluşlarda asgari ücrete çalıştım.Borç harç emekli olduk.Tazminat ile borçlarımı kapattım.25 senenin emeği elde var sıfır evde kira. Pişmanmıyım.Bende bilmiyorum.

Şimdi Belediye izni ile simit tezgahı açtım.Bazı ürünleri ve termosta plastik bardakta çayda veriyorum. Ben yıllardır boşuna yorulmuşum. Milletin kaprisini emrini çekmişim. Dükkan tutacak paraları kazanıyorum. Kendimi buldum.

Allah yürü ya kulum dedi ama ömrüm yetermi bilmiyorum.

hayalistan

Altın Bilezik
Ali Bey'den mesaj var.
Babam'dan Allah razı olsun.Beni hem okuttu hem de meslek sahibi yapmak için yönlendirdi.Çocukken yaz aylarında berberlerde meslek ögrendim.

Çalıştığım şirketlerde birçok çevre edindim.Mesai harici evlere tıraş yapmaya gittim.Bu paralar ile çocuklarımı okuttum.Berberlik de ögrettim tabi. Ayrıca yazın boyacılık da yaptılar.

İkisi Mühendis oldu.Çalışıyorlar. Ancak zor durumlar için 2 altın bilezik sahibi oldular. Bende emekli oldum.İstek geldikçe seyyar berberliğe devam ediyorum. Demem o ki çocuklarınızı okutun ama geçerli mesleklerde ögrensinler.

hayalistan

Aferin Serdar
Merhaba ben Serdar yaramaz ama akıllı bir çocuğum.Büyüyünce Belediye başkanı olacağım.Gülmeyin derim. Kafama koyduysam yaparım.

Aklımda bir proje var.Şehrin merkezine açılıp kapanan camekanlar yapacağım. Ayrıca üzerinde kayan yazı da olacak. Oraya da reklam alıp gelirini haftalık bir iş arayan kişiye vereceğim. İş arayan abilerim ablalarım buraya iş arayışları hakkında kısa notlar yazıp raptiye ile tutturacak.İşverenler isterse inceleyebilecek.

Büyüyünceye kadar projemi geliştireceğim. Oyunuzu bana verin olurmu?
Şehir :Hayalistan

hayalistan

Damacana ve Strateji
Selam ben Salih üniversite mezuyum ancak istediğim mesleği yapamıyorum.İstanbulda yaşıyorum. Ancak su taşıma işini stratejik bir yolla yapıyorum.

Günde yüzlerce iş yerlerine,ofislere,fabrikalara dağıtıyorum. Özgeçmişimi yazıcıdan çıkardım. Bazen danışmaya bazen direk müdürlere bırakıyorum.Çevrem sayesinde güzel haberleri bekliyorum. Nasip bakalım.

hayalistan

İmam desteği
Selamün Aleyküm Ben Samet Hoca
Merkez Camii İmamıyım. Ne olacak bu işsizlerin hali.Yuva kurmak istiyorlar ancak işleri yok.

Ben de kendi çapımda yardım ediyorum. Öğle ve İkindi namazlarında ezandan 5 dk önce minareye çıkıp bir iş arayan Müslüman kardeşimizin iş arayışını duyuruyorum.İsteyenler iletişim bilgilerini benden alabiliyor. Daha sonra dua edip ezanı okuyorum.

Allah yardımcınız olsun kardeşlerim.

hayalistan

İşsizler Adası
İşverenler giremez....
İşsizler adası para derdi yok,kira derdi yok. Eğleniyorsun,geziyorsun rızkını arıyorsun.Balık yemekten bıkabilirsiniz. Ananas ağaçları ile meyve ihtiyacını giderebilirsiniz. Tepelere doğru akarsular mevcut.Buz gibi kaynak suyu oh yarasın....

Çadırınızı alın gelin.
Yer: Hayalistan

hikaye

Arkadaşa destek
Merhaba biz Aslı ile Feride Allaha şükür bir işimiz var.Bir arkadaşımıza patronun izni ile destek oluyoruz. İş arayışlarını duyurmanın önemi büyük. Kariyer siteleri,sosyal medya ve sanalreklamci.com haricinde bir fikir geliştirdik. Arkadaşımız iş arayışını içeren kısa ön bilgisi olan kart bastırdı.

İstasyonumuza onbinlerce araba geliyor. Yakıt alan arabalar içerisinde kariyerli kişiler olabiliyor. Yakıt dolarken ne iş yaptıklarını soruyorum.Neden sordun diyorlar? Derdimizi anlatıyorum.Uygun kişilere arkadaşımızın iş arayışını içeren kartı veriyorum.Böylece ihtiyaç halinde hafızalarda kalıyor.

Yardım ettiğimizi umuyorum.Güzel haberleri almak istiyoruz.Günlük ortalama 200 kişiye kartı veriyoruz. Ayda 6 bin kişi iş arayışını görecek. Onlarda tanıdıklarına söylerse sayı artıyor. Nasip bakalım.

hikaye

Teknoloji ve işsizlik
Robotlar bizi bitirecek. Robot mandrel: Ne bakıyorsunuz yakında hepinizi işsiz bırakacağız.

24 saat çalışıyoruz.Tatil yapmıyoruz. SSK istemiyoruz.İK seçmiyor bizi. Kapris,dedikodu.. yapmıyoruz. Yemek yemiyoruz. Maaş almıyoruz. Ya işte böyle.

Zamanınız çok olacak uyuyuncaya kadar linkedinde iş ararsınız. İşsizler ordusuna hoş geldiniz.

hikaye

Feryad
Hayatın içinden bir feryad
Ben Hatice : Çocuklarımız küçükken kocamı kaybettim. Yıllardır tek başıma mücadele ettim. 2 erkek çocuğum için namusumla her işte çalıştım.

Mühendislik mektebine gittiler. İşsiz bir adam oldular. Günlük,haftalık işlerde çalışıyorlar. Kimse haklı olarak kızını vermiyor. Ömrümün son demlerinde torun sevmek babaanne olma gururunu yaşamak istiyorum.

Büyük insanlar çocuklarıma iş bulun lütfen.

hikaye

Mühendis Kestaneci
Merhaba ben Serdar
Kestaneci geldi.Sıcak sıcak. Gündüz iş arıyorum iş görüşmelerine gidiyorum.

Akşam saatlerinde kestane tezgahımı kuruyorum. Bazen düşünüyorum.Gündüzde açsam mı acaba?

Gireceğim işten daha çok kazanırım. Mühendis kestaneci yazarım tezgaha ilgi çekerim.Belki bir işveren görür yardımcıda olabilir. Evet evet yarın tabelamı yaptırayım.

hikaye

Düşünceli çocuk Alpay
Merhaba ben Alpay babam işsiz çalışırken bana aldığı oyuncakları ve bisikletimi satışa çıkardım.Aileme katkı sağlamak istiyorum.

Olsun gene alır benim aslan babam. Kolyemi satmam uğurum babam küçükken takıyormuş.

hikaye

Barış Pınarı Harekatı
Komando Sadullah'dan mesaj var. Aldığımız istihbaratlar sonucu Amerikanın sağlayamadığını veya sağlamak istemediği düzen için sınırlarımızı aşarak harekat düzenlemek zorunda kaldık. Şehirlere güvenli şekilde ilerliyoruz. Dualarınızı bizlerden esirgemeyin. Yalan haberleri dikkate almayın.

Bu saatten sonra ya Gazi ya Şehit mantığıyla ilerliyoruz.

ABD nin ekonomik tehtidleri ülkemizi yıldırmasın.Sınır güvenliği sağlanmadığı sürece ekonominin ne önemi var. Gelecek nesillerin güvenliğini sağlamak zorundayız.Tarihe böyle geçmek şanlı ordumuzun milli görevidir. Düzen sağlandıktan sonra Suriyelilerin gönderilmesi hedeflenmektedir.

hikaye

Düşündüren gelecek
Merhaba ben Murat iş arayanları gördükçe kendi geleceğimden endişe etmeye başladım. Büyüdüğümde üniversite mezunları sayısı büyük yüzdelere ulaşacak. Üniversitede okurken ve iş bulamadığım taktirde hayatımı sürdürebileceğim mesleğim olmalı.

Berber Çetin abinin yanına hafta sonları ve yaz aylarında takılmaya karar verdim. İş olmadığı zamanlarda pasajın üst katındaki kuaför Necla ablanın yanınada takılırım. Üniversiteye gidinceye kadar 2 mesleğim olur. Boyacı Metin abinin yanınadamı takılsam.Ben de çok açgözlüyüm sanırım.

hikaye

Gerçek Hayatta Linkedin
Merhaba ben Carlos Brezilyada girişimciyim. Aylık üyelik sistemine dayalı bir cafe açtım.Sadece işverenler ve iş arayanlar üye olabiliyor.Sınırsız çay ve suyu ücretsiz veriyoruz.İnternet hizmeti de var. Bunun yanında diğer gıdalardan cüzi ücret alıyoruz. Linkedinin gerçek hayata versiyonu diyelim.

İşverenler ve iş arayanlar tanışma fırsatı buluyor.İş arayanlar çoğunlukta zamanla işverenlerinde katılım sağlayıp destek olacağını umuyorum. Bazı işverenler telefon ile arayıp personel ihtiyaçları için beni bilgilendiriyor. İş arayanları yönlendirme yapabiliyorum. Mülakat odalarımız da mevcut.

Tanıtım için TV kanallarına reklam vermeyi düşünüyorum.Nakit sorunum var.Rica da bulunacağım.Taksit taksit ödeme teklif edeceğim. Girdik bir yola bakalım ne olacak.

hikaye

Televizyon destek
Merhaba ben Diana İngiltere de yaşıyorum. İş arayışlarımı kariyer siteleri ve sosyal medyada paylaşıyordum.Ancak netice alamadım.

Kendimce bir yol buldum.Hergün bir TV kanalının önünde bitiyorum.
Patron,yapımcı,sunucu...kim denk gelirse. Konuşma fırsatı yaratıp iş arayışımı arada alt yazı olarak geçilmesini rica ediyorum. Bazen sosyal medyadan da ulaşıyorum.

3 TV kanalı ricama destek oldu.Arada alt yazı olarak kısa özgeçmiş ve email adresim geçiyor.Televizyon izleyicileri arasında personel arayan firmaların dikkatini çekmek istiyorum. Bakalım ne olacak.

hikaye

Müzikli cv
Merhaba ben Amanda iş ararken popüler oldum.Rap severim,dinlerim,çoşarım hop hop zıplar dururum. Birgün rap dinlerden aklıma bir fikir geldi. Az çok ritim tutma kabiliyetim var.

Özgeçmişimi rap şarkısı tarzında youtube yükledim. Beğeniler pat pat patladı.Yüzbinler özgeçmişimi şarkı olarak dinliyor. Dillerdeyim bu sıralar. Yollarda yürürken tanınır oldum. Şimdi isteyenlerin özgeçmişlerini seslendiriyorum.

hikaye

İnsanları iyi analiz yapmalısınız
Bir zamanlar ünlü bir iş insanıydım. Binlerce çalışanım, dostlarım var sanıyordum.Kimseye kötülükte yapmadım.Menfaat bitince hepsi uzaklaştı benden. Yeniden ayağa kalkıp savaşmak istesemde hiç param pulum kalmadı.

Demek istediğim şu çevrenizde dost gözüküp size yakın olan insanları iyi analiz edin.İnsanoğlunun nankör ve çıkarcı bir yapısı varmış yeni öğrendim.

hikaye

Tüsiad projesi
Merhaba ben Pınar iş arayışlarım için farklı bir yol izlemeye başlayacağım. Kendime kart şeklinde cv hazırlattım. Kısa ve öz bilgilerim yazıyor. Ayrıca youtube kanalımın adreside mevcut.İş arayışımı anlatıyorum.

TÜSİAD toplantılarını takip ediyorum. O zamanlar toplantı salonunun önünde biteceğim. İş insanlarına kartımı vermeyi düşünüyorum. Denemekten ne zarar çıkar. İlk toplantıyı bekliyorum.

hikaye

Kader ve Nasip
Merhaba ben Murat inşaat mühendisiyim.İşimi nasıl bulduğumu anlatacağım.

İş görüşmesine giderken acele sonucu kaza yaptım.Başımdan kaynar sular dökülmüştü. Arabadan indim soğuk yokmu diye bağırmaya başladım.Ama nerde. Arkadan vurduğum jeep den bir hanım çıktı.Ne acelen var diye sitem etti. Ne olacak şimdi dedi. Benim gitmem lazım iş görüşmem var dedim. Hanımefendi benimde dedi. Polisi beklerken sohbet ettik.

Kader benim için ağlarını örmüştü. Meğer görüşme yapacağım firmanın İK müdürüymüş. Bu olayı tesadüfe bağlamadı. Allah seni işe almam için bizi erken tanıştırdı.Sen gel milyonlarca arabadan bana çarp bu tesadüf olamaz. CV ne bakayım dedi.Tecrüben yok ama Allah'ın istediğini yapmak zorundayım dedi ve beni işe aldı.

5 yıldır çalışıyorum.Demek istediğim o ki nasibinizde ne varsa onu yaşıyorsunuz. Aman siz numaradan çarpmayın. Allah'ı kandıramazsınız.

hikaye

Baklava ve CV
Merhaba ben Batuhan Yazılım Mühendisiyim.Gönderdiğim CV'lerden dönüş alamıyorum. Okunuyormu onu da bilmiyorum.

Geçen bir strateji uyguladım.CV gönderdiğim şirketin İK adresine Gaziantep baklavası gönderdim.İçine CV den dönüş bekliyorum adımı soyadımı yazdırıyorum. İster istemez dikkat çekiyorum.Akıllarda kalıyorum.

Baklava piyasası canlanacak. İK kilo alacak.

hikaye

Nasip ve Adalet
Merhaba ben Necati asabi biriyim. Hiç ummadığım anda iş sahibi oldum.

Mülakata gitmiştim.Görüşme bitti. İK biz size döneriz dedi.Dönmeyeceksiniz niye yalan söylüyorsunuz dedim.İK sert çıktı atıştık.Çıkarken masayı devirdim.Camları aşağı indirdim.Güvenlikler geldi. Şirket davacı oldu.Zararı ödemem istendi.Mahkemelik olduk.

Hakim:Neden bunları yaptın Necati dedi.
Necati:Hakim Bey biz size döneriz diyorlar dönmüyorlar.Kaçıncı bu.
Hakim:Anladım.
Yaz Kızım ....
Karar:Necatinin hasarı karşılayacak parası olmadığı için 1 ay şirketinizde ücretsiz çalışacaktır.Yemek ve yol verilecektir.
Necati:Gülümser.

Önce kendimi afettirip daha sonra kendimi ispatlama fırsatı buldum.İlk zamanlar ezildim ama zamanla işleri düzeltip kendimi sevdirdim. Cezam bitince şirket yönetimi İK ile yaptığı toplantı sonucu kalmama karar verdi.

Aman siz denemeyin. Her Hakim aynı kararı vermez.

hikaye

Strateji
Merhaba ben Çetin bana çakal Çetin diyebilirsiniz.Size şimdiki işimi nasıl bulduğumu anlatacağım.İK bize dönüş yapmıyordu.Ben de farklı bir strateji uyguladım. Direk şirket patronlarına mektup yoluyla şirket adresine CV mi yolladım.50 tane yolladım.3 dönüş aldım. Metin Bey'in sayesinde işimi buldum.

Metin Bey'e CV mi yolladım.5gün sonra email adresime çakal resmi ve gülen emoji yollamış.Hafta sonu derbi maçındayım beni bul yazmış. Hayda Atilla Mayda onbinlerce kişi arasında nasıl bulacağım.Hangi tribün onuda yazmamış.Geri mesaj da yazmadım. Anons yaptırsam ayıp olur diye düşündüm.Müdürü ayağımıza çağırmış oluruz. Mahalle arkadaşlarını topladım.Her giriş ve çıkış kapısının önüne kartonlara Metin Bey'in adını soyadını yazdırdım.Elleri ile havada beklemeye başladılar.5 kişilik bir grupta stat etrafında Metin Şahin buraya diye tezahürat ederek gezmeye başladı. Bende protokol tribününde etrafı kolluyorum.Arkadaşlardan telefon bekliyorum.

Maç başladı ve bitti.Metin Bey yok.Mal gibi homur homur söylenerek evin yolunu tuttuk. 10 dk sonra Metin Bey den telefonuma mesaj geldi. Staretejini beğendim.Pazartesi 11 de direk benim odama gel mesajı yazmış.

3 yıldır şirkette joker elemanım. Metin Bey beni gördümü çakal nasıl gidiyor bakalım jesti yapıyor.

hikaye

Neden Olmasın
Merhaba Ben Hikmet Belediye başkanıyım.Güvenli tohum ve sağlıklı gelecek projesini başlattım. Belediyemiz olarak halkımız için tarımsal araziler oluşturuyorum.Herkesin kendi arazisi var.Aylık Belediyemize kira ödüyor. Biz de bu parayla istihdam sağlıyoruz ve organik ürünlerini yetiştiriyor siparişleri üzerine adreslerine teslim ediyoruz. Sağlıklı bir halk yetiştirdiğimiz gibi sürekli artan bir istihdam sağlıyoruz. Örneğin kiralanan 4 parsel 1 kişinin asgari ücret maaşını ödüyor. 4 parsel istek gelince o parsele hemen bir personel alıyoruz.O bölgenin sorumluluğunu veriyoruz.

Zamanla arazi bölgesi için sıkıntı yaşanabilir bunun üzerine çözüm üretmek lazım. Gökyüzüne doğru ranza misali tarım alanları oluşturulabilir.Platform tarzı Ziraat ve teknik ekip projeler üretiliyor. Tarıma dayalı bir ideoloji olabilir aslında. Tarım Belediyeler aracılığıyla yapılacak. İsteyen özel üretime devam eder yada belediyenin hizmetinde çalışır.

Köylü halkı gene işlerine devam ediyor. Bazıları bizim emrimizde çalışıyor. Tarıma dayalı bu sistem özel ve devlet eliyle halkın tercihleri doğrultusunda yürüyor.

hikaye

Sahip aranıyor
Sahibim Mustafa Bey ölünce gıcık karısı beni sokağa attı. Hergün mezarına gidiyorum.Toprağa oturup nöbet tutuyorum. Orada da rahat yok bekçi kafama kafama sopa ile vuruyor. Çöplükleri mafya köpekler ele geçirmiş. Yemek bile yiyemiyorum.

Zararım olmaz kıyıda köşede yemeğimi beklerim.Geceleri nöbet tutarım. Yeni sahip arıyorum.Hav hev hav hhh açlıktan sesim bile çıkmıyor.

hikaye

Empati lütfen
Merhaba ben Baha İK uzmanıyım. Yeni mezun arkadaşların sitemini görüyorum. Ancak empati kurunuz. Örneğin uzun bir uçak yolculuğuna çıkacaksınız.Size 2 öneri sunuluyor. 1.uçakta 5 yıl tecrübeli kaptan var. 2.uçakta tecrübesiz kaptan var. Hangisi ile yolculuğa devam etmek istersiniz? Ticarette böyledir.Alınacak kararlar ve tecrübe şirket için önemlidir.Hatalı bir işlem uçağı düşüreceği gibi şirketide zorda bırakır.

Bunu konuyu devletimiz çözmeli.Belli oranda yeni mezun çalıştırma şartı getirebilir. 1sene maaşını öder.Biz deki tecrübeli personel sayesinde yetişir. 1 sene sonra maaşını biz öderiz. Ya da tecrübeli olarak iş bulma şansı artar. Finans olarak çalışanların maaşlarından misal 10TL kesilebilir.Yeni mezun fonu kurulabilir.Dayanışma güzeldir.

Ama yeni mezun başaramaz diye birşey yok.Bu algıyı sizler kırabilirsiniz.Şansınızı zorlamaya devam edin.Çünkü ben de iş hayatına başladığımda bendeki ışığı görüp tecrübesiz olarak işe aldılar. Şirket yönetimi bu konu da insiyatif kullandı. Hepinize bol şans diliyorum.

hikaye

Su önemli tasarruf yapmalıyız
YIL 2050 Teknoloji gelişmiş herşey mükemmel oh oh ne güzel derken ama noksan olan bir şey var su kıtlığı ve hijen sorunu.

Pınar kardeşini aramış ve aldığı cevap karşısında yıkılmıştır.

Konuşma Metni
Pınar : Ablacığım suya ihtiyacım var lütfen biraz su Ayça : Sadece bize yeterli su var kardeşim komşuya sorayım ama kimse vermez.

Çocuklarımızın geleceği ile oynamayalım. Lütfen tasarruf tasarruf tasarruf....

hikaye

Tedavi olun kardeşim
Sigortacı Hikmet
Arkadaşına dert yanıyor. Çıldırıcağım.8 personelim var. Ellerinden telefon düşmüyor. İşten atsam tazminat vs zora gireceğim. Kamera yerleştirip kötü imaj vermek istemiyorum.

İşverenler ve İK tavsiyem CV lerde sigara bağımlılığım yok yazıyor.Sosyal medya bağımlılığı da yazılsın. Sigarayı içer 1 saat çalışırsın.Sosyal medya öylemi saatlerce oyalıyor.İşe motive olamıyorlar. İsterse en iyi mezun olsun sosyal medya bağımlılığı varsa almam kardeşim.Tedavi olsun gelsin.

hikaye

Sert şarkı
Rapçi Ayçoo ve Berkoo ritim yapmış

İş arıyorum lan
Nerdesiniz ulan
Neden dönmediniz
Hadi ordan

Ne zaman düzelecek ekonomi
Yıllar geçiyor hep aynı komedi
Kandırmayın bizi
Hadi ordan

Biz ne yiyeceğiz lan
Hiç yokmu sizde vicdan
Adam olun lan
Hadi ordan

Rap ritminde okununca melodi olursa güzel bir parça çıkar.

hikaye

Çocukların gelecek kararlarına etki etmeyin
Yıllarca önce ailemi dinledim. Çok para kazanırsın makam mevki sahibi olursun istediğin kızı alırsın dediler. Mühendislik okudum mezun oldum.

Şimdi iş kıyafetleri satan bir firmanın fotomodeliyim.Mühendis olduğum için beni tercih etmişler.Allah razı olsun. Çocukluk arkadaşım sümüklü Necati okumadı inşaatlarda çalıştı.Şimdi taşeronluk yapıp müteahhitler ile ortak çalışıyor.

Annem babam biz nerde hata yaptık diyor. Şayet evlenebilirsem çocuklarımın gelecek kararlarını onlara bırakacağım.

hikaye

Gizli Proje
Yıl 2050 sosyal medya bağımlılığı %97 e ulaşmış durumda.İnsanlar suya ihtiyaç duydukları gibi sosyal medyasız yaşayamıyor. Bunu fırsat bilip sosyal medya kurucuları sitelerini kapatma kararı alıyor. Tüm sosyal medyalar kapanıyor. İnsanlık büyük bir boşluğa düşüyor. Psikolojik rahatsızlıklar başlıyor.

Bunu gören oyun siteleri de kapatma kararı alıyor.İnsanlar çıldırmış şekilde sokaklarda birbirini yemeye başlıyor. Düzen bozulmuş ülkelerde iç karışıklıklar başlamıştır.Acil planlar devreye girmeye başlar. Devlet yeni siteler açsada siteler anında çökertiliyordu.

Bu gelişmeleri uzaktan takip eden 35347 kişilik bir gurup vardı.Yıllarca önce planladıkları proje sonuçları vermeye başlamıştı.Bağımlı yap sonra mahrum bırak.Milyarlarca kişi çıldırsın psikoloji bozulsun insanlık kendi sonunu getirsin. Boşluk sonucu sigara ve alkol tüketimi artmıştı.Bu da B planı olarak ilerki dönemlerde mahrum bırakılıp devreye girecektir.

Yıl 2058 ve....... Gerisi bana kalsın.

hikaye

Önemli olan sağlık
Hayatın içinden hikayem
Merhaba ben Fatma daha düne kadar öf püf edip duruyordum. İş bulamıyordum,borçlarım vardı sürekli sıkıntılı günler geçirdiğimi sanıyordum. Bu yüzden rahatsızlandım psikolojim bozuldu.Ama şu an anlıyorum ki herşey boş sadece sağlığım yerine gelmesini istiyorum.

Bazı şeyleri kaybedince anlıyorsunuz. Bir anda düşüncelerim değişti. Dişiniz ağrırken daha büyük bir acı yaşadığınızda dişinizin ağrımasının önemi kalmıyor. Sağlığın iyi olmadıktan sonra milyon dolarların olsa neye yarar.

Bu dünyada dert bitmiyor.Bunun farkındayım ancak sağlık giderse herşey bitiyor. Size tavsiyem aldığınız nefesin,içtiğiniz suyun ... değerini bilin. Ne kadar çok bilmiş konuştun demiş olabilirsiniz.Ama benim başıma geldi sizin başınıza gelmeden tavsiye sunmak istedim.

hikaye

Çözüm olabilir
Merhaba ben Ayça iş arayan olarak o kadar çok zamanım var ki bunu fırsata çevirebilirim.Elbet birgün işe gireceğim.O zaman fırsatım olmayacak.Neler yapabilirim acaba? İş başvurularımı yapayım.Ama tüm gün evde oturmamalıyım.Çünkü bu benim psikolojimi bozuyor.

Kırtasiye pazarlama işine adım atmaya karar verdim.Asıl amacım büro ve fabrikaların ofis kısmına pazarlamacı olarak girip diyologlar kurmayı düşünüyorum.Kendimi tanıtma fırsatı pazarlama yaparken iş arayışımı da anlatırım.

Toptan kırtasiyeci ile anlaşayım.Katalog ile satış yapayım.Ücret talep etmeyim. Asıl amacımı anlatayım.Niye kabul etmesinler.Belki komisyon bile verirler. Evet evet bunu denemeliyim.

hikaye

Torpil
İlayda arkadaşı Buse ile telefon görüşmesi yapıyor.

Buse : Bir arkadaşımın işe ihtiyacı var. Muhasebe mezunu.
İlayda : Yok canım piyasa çok kötü elimizdeki mevcut kadronun maaşlarını zor ödüyoruz.
Buse : Peki aklında olsun genede.
İlayda : Tamam canım.Telefonu kapatır. Bana ne faydan var işin düşünce ararsın der kendi kendine.

............ Tık tık kapı çalar

İlayda : Buyrun
Asım : Merhaba beni Milletvekili Ali Bey gönderdi bu kartı size yolladı.
İlayda : Bilgim var.Ne ikram edeyim size.
Şu an personel alımı yok ancak Ali Bey için akan sular durur.
Evraklar için sizi yönlendiriyorum.

Asım : Teşekkür ederim.Dışarı çıkar. Ne kadar çabuk oldu.3 yıldır boşuna ugraşmışım der kendine kendine. Oh be artık işim var.Bir de dayım var.

hikaye

Utanıyorum ama iş bulmam lazım
Merhaba ben Hüseyin 3 yıldır iş arıyorum tecrübesiz olduğum için kapılar yüzüme kapanıyor.Moralim ve motivasyonum kalmadı.Ev de boş boş oturacağıma kendimce çözüm buldum.

Utanıyorum ama başka çarem kalmadı. Hergün değişik yerlerdeki organize sanayi bölgelerinin olduğu yerleri kendime mekan edindim. Giriş ve çıkışların olduğu yol üzerinde iş arayışımı içeren elimdeki pankart ile oturuyorum.Binlerce işveren ve servis minübüsleri geçiyor.

Vicdanlı bir işverenin dikkatini çekmeyi umut ediyorum. Güvenlikler ile arkadaş oldum.Yemeklerini benimle paylaşıyorlar çay ikram ediyorlar. Zoruma giden de vatan evladı işsizken vatanlarını savunamayanlar iş sahibi oluyor.Siz anladınız.

hikaye

Feridun'un bakış açısı
Merhaba ben Feridun iş arayışlarım sonuçsuz kalıyor. Zamanım çok ben de 2. el bir dedektör buldum.Define aramaya başladım. Bulursam resmi yollardan hakkımı arayacağım.

Define bulmak iş bulmaktan daha kolay. Tüm iş arayanların define aradığını düşünsenize köşe bucak defineci kaynar.

hikaye

Samet'in Hayali
Merhaba ben Samet Tartı'm ile okul harçlığımı çıkarıyorum. Allah nasip ederse büyüğünce Belediye Başkanı olmayı hedefliyorum. Sizler ile bir planımı paylaşmak istiyorum. Belediye Başkanı olunca tüm bankaların önüne duvara monteli çelikten bozuk para kasaları yerleştireceğim.Yanında jeton atma gibi bozuk para atma kısmı olacak.

Muhtaç kişilerin listesini hazırlayacağım. Burada biriken bozuk paraları aylık olarak muhtaç kişilere pay edeceğim.Dilencilik son bulacak.Yardım etmek isteyen resmi kurumlar ile destek olacak.

Bu sistem bütün belediyelerde uygulansa ne güzel olur.Aylık herkes 1TL atsa 100bin lik şehirde 100bin TL birikir. İhtiyacı olanlara pay et. İstanbul geneli düşün.Aman Allahım biriken para ile atölyeler bile kurulur istihdam olur.Bu sistem neden kurulmuyor acaba?

hikaye

İman ve Rızık
Selamün Aleyküm ben Berk
1 senedir iş arıyorum.Sonuçlar hep olumsuz.Kendimi sorgulamaya başladım. İyi biriyim ancak ibadetlerimi yerine getirmiyordum. Birgün youtube de gezinirken dini videolar dikkatimi çekti.Bunun bir tesadüf olmadığını düşündüm. İzledikçe bazı taşlar yerine oturmaya başladı.

Namazı biliyordum ancak sureleri unutmak üzere olduğumu gördüm. İçimdeki şeytan beni youtube diğer videolara yönlendirmeye çalışıyordu. Ama ben dini videolara devam ettim. Ertesi günü namaza başladım.Zamanım vardı ama kılmıyordum.Kendimi daha huzurlu hissetmeye başlamıştım. Kuran'ın Türkçe mealini okumaya başladım.

Moral bozukluklarım yok olmuştu.İbadetlerimi düzenli yapıyorum. Bu boş vakitlerimde kendimi dini yönde geliştirmeyi planladım.Şeytan arada yokluyor ama boşuna mücadele ediyor. İş arayışlarımda devam ediyor.

hikaye

Linkedin
L-isans mezunuyuz.
İ-ş arıyoruz.
N-e olur fırsat verin bizlere.
K-endimizi ispatlarız sizlere.
E-mek verdik okuduk.
D-aima hayallar kurduk.
İ-nsan kaynaklarına cv yolladık.
N-eden dönmediniz kırıldık.

hikaye

Mülakat
Selin : Tecrübesi yok ama Murat Bey.
Murat : Senin ilk işinde tecrüben varmıydı?
Selin : Benim referansım sağlamdı.
Murat : Bir şans vereceğiz.Herşey tecrübe değil bana güven verdi. Tecrübe kazandırırız.
Nihat : Teşekkür ederim Murat Bey sizi mahçup etmeyeceğim.
Murat : Evraklarını hazırla hayırlı olsun.

hikaye

Japon işadamı Sakura
Siz Türkler rahatınıza çok düşkünsünüz. Mütevazi yaşamıyorsunuz.Daha sonra borç batağına giriyorsunuz. Ben işadamıyım sıradan evim arabam var. Görüyorum ki sizde böyle değil. Asgari ücretlide en lüks telefon var. Ayrıca milli değilsiniz.Marka sevdanız var. Biz japonlar yatırımı bilgiye yapıyoruz. Siz hazıra konuyorsunuz.Üretemediğiniz taktirde sadece tüketici olarak kalırsınız.

hikaye

Mülakat ve gülüşler
Bizim Nurettin sizi neden işe alalım sorusuna cevap vermiş.
Nurettin: Açım aç makarna yemekten bıktım. Kedim şipşak bile isyanlarda bana hiç yemek artığı bırakmıyorsun diyor.Terk edeceğim diye tehdit ediyor. İnat olsun diye kumuna yapmıyor. Halı ya yapıp temizlerken beni izleyip kıs kıs gülüyor.

hikaye

Amigo ve Taraftarlar
Amigo : İş arıyoruz iş
Taraftar : iş iş iş
Amigo : Yıllarımızı verdik okuduk
Taraftarlar : Hayaller kurduk
Amigo: Sesimizi duyun
Taraftar : Bize iş bulun
Beraber : iş iş iş

Futbolcular da el hareketleriyle taraftarları coşturur. Televizyon kanalları maç yayını bırakır taraftarı çekmeye başlar.

hikaye

Çetin ve Aylin'in Hikayesi
Eşimle beraber babadan kalma ekmek fırını ve pastanemizi işletiyoruz.Genç müşterilerimiz ile arada sohbet ediyorum.İşsizlikten şikayetçiler. Bir gece uyumama yakın aklıma bir fikir geldi. Kapı girişine masa üstüne kalın bir fihrist yaptırdım.İş arayan arkadaşlar fihriste okuduğu bölümü ve email adresini yazabilir notu bıraktım. 3.fihriste başladım.Bu üzücü bir durum.

Bazı işverenler alıştı alışverişe gelirken fihriste bakanlar oluyor. Firma sahiplerine kartta verdim. Beni arayıp şu personel varsa iletişimi vermemi rica edenler oluyor. Böyle bir ortam hazırladık.Olumlu sonuçları bekliyorum.

hikaye

Armatörün Önerisi
Merhaba ben Lucas Brezilya'da yaşıyorum.Armatörüm. Beyaz ve mavi yaka personel arayışlarımız için eğlenceli bir yöntem uyguluyorum. Çeşitli elemelerden sonra seçilen personelleri yolcu gemilerimiz ile ücretsiz seyahat yaptırıyorum. Bu seyahata İK uzmanlarının bazıları da katılıyor.Yolculuk süresince kaliteli zaman geçirip birbirlerini tanıyorlar. Yolculuk sonrası İK uzmanı ile değerlendirme yapıyoruz.Personellerimizi seçiyoruz.

Yapım şirketleri böyle bir proje düşünürse gemilerimden birini kiralayabilirim.

hikaye

Endüstri Mühendisi Ahmet'in Hikayesi
Üniversite mezunu olarak boş geziyordum. Para kazanmam lazımdı. Titiz biriyim.Otobüsler ile yolculuk ederken tedirgin oluyorum.Koltuklara kimler oturuyor acaba başımı bile koymuyorum.Bitlenmekten korkuyordum. Koltuklar belkide yıllardır temizlenmiyor.Bazı firmalar özen gösterebilir.

Aklımda ışık çaktı.Benim gibi kaç kişi düşünüyordur acaba? Bunu paraya nasıl çevirebilirdim. İlk önce ahçı ve ameliyat naylon boneler aklıma geldi. Ama pek tercih edilmez diye düşündüm. Daha sonra ince bir tülbent tarzında kumaşlar olabilirdi.Başını koyacağı yastığa serebilirler. Tekstil atölyelerinden artık kumaşları topladım.Kilo ile ucuza aldım. Küçük havlu tarzında olanları makineye attım güzelce yıkadım.

Terminalde yolculara satmaya çalışacağım.1TL beni kurtarır. Küçük yastıklarda almayı düşünüyorum.Fiyat araştırmam lazım.Denemeden anlayamam. Tutmazsa sorun yok 50 TL gider. Otobüs işletmecileri birşey demez sanırım. Yarın ilk denememi yapacağım.

hikaye

İşletme Mezunu Müge'nin Hikayesi
İş arayışlarım bir türlü sonuç vermiyordu. Bir şeyler yapmak zorundaydım. Günlerimi en büyük merakım olan akvaryumdaki balıkları izleyerek geçiriyordum. Temizlemeye karar verdim.Temizlik yaparken kafamda ışık çaktı. Bulunduğum şehirde akvaryum olan büro ve kişilere ulaşmalıydım. Akvaryumcuların önünde alışveriş yapan kişilere akvaryum temizliği yapılır içeren bastırdığım kartlardan vermeye başladım.

1 hafta böyle geçti. 5 gün sonra bir telefon geldi muhasebe bürosunda bir akvaryumu temizlemem istendi.Oldukça büyük sanırım 100 LT vardı. Temizlemeye giderken yanında kendi akvaryumu getirmek zorundaydım. Çünkü balıkları dinlenmiş suya atmalıydım.24 saat su beklemeli. Akvaryumdaki sudan kendi akvaryumuma suyu döktüm balıkları aldım. Temizlemeye başladım.5 saatimi aldı.Ertesi günü dinlenmiş suya balıkları bıraktım. 100 TL ücret istedim.6 ay da bir temizlemeye geleceğim.

Akvaryumcunun önünde oturken hem kart veriyor hemde yeni talep gelmesini bekliyorum. Evlerden talep gelirse kardeşim Murat yardım edebileceğini söyledi.

hikaye

Elektrik Mühendisi Niyazi'nin Hikayesi
İş arayışlarım sonuçsuz kalmıştı. Kız kardeşim anaokulu öğretmeni. Onun referansı ile çocukların doğum günlerinde palyaço hizmeti veriyorum. Gittiğim evlerde diğer çocukların aileleri ile tanışıyor çevremi genişletiyorum. Youtube birkaç numara ögrendim.Eglenceli bir iş.Yaz geldi sünnet düğünlerine de gitmeyi düşünüyorum.

Geçinebiliyorum. İş arayışları devam ediyor ama umut yok.

hikaye

Kimya Mühendisi Zeki'nin Hikayesi
Zırt pırt bilgisayarım kapanmaya başlamıştı.İnternet kafe sahibi Emin abi'ye getirdim.Oğlum bu format ister dedi.1 saat sonra aldım. Ev'e geldim düşünüyorum.Emin abi ilkokul mezunu bir adam formatı öğrenmiş.Üniversite mezunu olarak ben niye yapamayım dedim.Hemen youtube videoları izledim.CD gerekliymiş.Oldukça basit aslında detaylara girdim ögrenmeye çalıştım.Kendi bilgisayarıma yeniden format atmayı başardım.Yedekleme yapmadığım için mal gibi ortada kaldım.Emin abi'den rica ettim işi düzeltti.

Kafam'da ışık durmadan çakıyordu.Hadi oğlum sana iş fikri.... İkinci el format CD'lerini araştırdım ve aldım. Kendime özel kart bastırdım.Bütün ofis ve bürolara format attığımı içeren kartları dağıttım.Apartmanların posta kutularınada attım. 5 gün sonra bir telefon muhasebe bürosundaki bilgisayarlara format atmam istendi. Hemen büroya gittim.Her odada ayrı ayrı tablet ve bilgisayarlar var. Hem formatları atıyor çay kahve içiyor muhabet ediyordum. 4 bilgisayara formatı attım bağlantılarını kurdum.Ücretimi aldım çıktım.

Artık bir işim vardı.Cep telefonlarına format atmayı da youtube videolarından ögreneceğim. İşin kötü yanı Emin abi ile aram bozuldu.Dükkanın önünde geçerken gözlerini dikip beni süzüyor.

hikaye

Jeoloji Mühendisi Tuğçe'nin Hikayesi
Jeoloji mühendisiyim.İş takiplerini yaparken Matematik ağırlıklı olarak üniversiteye hazırlanan öğrencilere özel dersler veriyorum.Alt yapımız olduğu için bütün üniversite mezunları yapabilir. Bir gün önceden youtube ders videolarını izleyip bilgilerimi tazeliyorum.

Yazıcıdan ders verdiğimi içeren kağıtlar çıkardım.İşlek cadde de fırın ve eczaneye rica ettim camlarına yapıştırdım. Şu an 5 öğrencim var.Geçinebiliyorum.

hikaye

Ziraat Mühendisi Turgut'un Hikayesi
İş bulamayınca düşük sermaye ile girişimciliğe atıldım.Bahçesi olan evlerin tırpanlarını yapıyorum.Oldukça iyi kazanıyorum.Motor 500 TL.... civarı Bahçenin büyüklüğüne göre fiyat veriyorum.En düşük 50 TL yapıyorum.

Ancak dikkatli olmalısınız motor'un misinası dönerken sadece otlar ile temas etmeli.Bir yerinize değerse koparır. Korumalı motor tercih ediniz.

hikaye

Ulaştırma Mezunu Hidayet'in Hikayesi
Mahalle'nin sevilen ve güvenilir bir delikanlısıyım. Üniversite mezunu olarak boş geziyordum. Birgün bankacı Aynur hanım çok meşgul olduğunu arabasını yıkamaya getirmemi rica etti.Tabii dedim. Yıkattım getirdim.10 TL harçlık verdi.

Kafamda ışık çakmıştı. Cep telefonunda kayıtlı tüm kişilere toplu mesaj olarak meşgul olduğunuz zamanlarda arabanızı yıkamaya getirebilirim mesajı attım. WhatsApp durumda yayınladım.Beklemeye başladım. 3 gün sonra Çetin abi arabasını bakıma getirmemi ve yıkatmamı istedi. Onu da teslim ettim.20 TL harçlık vermişti.

Ara ara talepler geliyor.Harçlığımı çıkarıyorum. İşin en güzel yanı değişik arabalar kullanıyorum. Karizma yapıyorum.İş takiplerimde devam ediyor.

hikaye

İktisat Mezunu Yağmur'un Hikayesi
İşsizdim ama dünyanın sonu değildi. Çözümler üretmeliydim. Mahallemizde emekli ve yaşlı amca ve teyzelerim var.Onlara teklifler getirdim. Emekli maaşlarını alınca aylık alışverişlerini ve isteklerini yapıyorum. Çoğu tansiyon şeker hastası... bazen camlarını temizliyor perdelerini takıyorum.

Harçlığımı çıkarıyorum.Bu arada dertlerine ortak oluyorum.Tecrübelerini dinliyorum.Bol bol boğaça börekler yiyorum. Egomu yendim ve harçlığımı çıkarıyorum.İş takiplerimde devam ediyor.

hikaye

İnşaat Mühendisi Sercan'ın Hikayesi
İş aramadaktan yorulmuştum.Birşeyler yapmak zorundaydım.Mesleğimle ilgili resimlere bakıyordum.Boyacı resimleri ilgimi çekti.Staj yaparken abilerimi görmüştüm.Ev geçindiriyorlardı.

Egomu yenmek zorundaydım.Ego karın doyurmuyor.İnternetten boyacılık videoları izledim.Eğlenceli bir işe benziyordu.Annemi zorda olsa ikna edip evimizi boyamaya karar verdim.3 günde bitirdim.Kestirmeler de biraz zorlandım.Ama annem beğendi. Abim gel bizim evide boya dedi.Bu arada abim nerde beleş oraya yerleş düşüncesinde biri.Ama tecrübe kazanacaktım.Oldukça güzel boyadım 2 günde bitirdim.Kendime güvenim gelmişti.

Kart bastırıp evlerin posta kutularına attım ve beklemeye başladım.10 gün sonra bir telefon geldi.Yaşlı bir teyze benim evi boyarmısın dedi.Emekli maaşımı alınca verebilirim dedi.Kabul ettim. Emine teyze titiz biriydi beni bunalttı ama sonunda beğendi. Şimdi komşusu Ali abinin evini boyuyorum.

Zamanla isim yapıp kazanç sağlamayı düşünüyorum. En güzel yanı öğleye doğru çalışmaya başlıyorum.Akşam 7 de bırakıyorum.


hikaye

İktisat Mezunu Suat'ın Hikayesi
İktisat bölümünü bitirdikten sonra birçok iş görüşmesinden olumsuz yanıt aldım. Kariyer yapmak için fırsat arıyordum.Şansım bir türlü olmadı. Param da kalmamıştı.Kira borcumu ödeyemediğim için evden çıkarıldım.

Birgün bankta otururken yanıma yaşlı bir adam oturdu.Telefon ile ev satmaya çalışıyordu.Konuşması bitti.Sinirli bir şekilde dert yanmaya başladı.Muhabet kurdum.Kendimden bahsettim. Sami Bey; Bana yardım edermisin dedi. Ofiste kalabilirsin dedi.Çok mutlu oldum. Bunun bir mucize olduğunu hissettim. Allah'a şükür ettim. Sosyal medya üzerinden emlak satışına başladım.Ofise yeni bir vizyon kazandırmıştım.Sami Bey çok mutlu oldu. Hiç ummadığım bir anda kendimi emlak piyasası içinde bulmuştum.Başarılıydım. Kendi evimi tutma imkanını buldum.

Yıllar geçti. Birçok çevre edindim güven sağladım. Kendi emlak web sitemi arkadaşımın desteği ile yayınlamaya başladım. Oldukça iyi kazanıyorum.Sami Bey yaşlandı.Ofisi kapattı.Çocukları vefasız çıktığı için ben de kalıyor.


hikaye

Makine Mühendisi Furkan'ın Hikayesi
Lisans mezunuyum.Üniversite yıllarımda ev'de yaşadığım için güzel yemek yapıyorum. Oturduğum mahallede 3 yeni inşaat yapılıyor. Hakkı usta sayesinde işçiler ile tanıştım.Dışardan yemek siparişi veriyorlarmış.Masraflı oluyormuş ayrıca kuru gıda yiyorlamış.Hakkı usta bildiğin bayan varsa bize yapabilirmi dedi.Hemen kafamda ampul çaktı.Hakkı usta ben yaparım dedim.Oğlum sen beceremez dedi.İlk yemekler ben den dedim.Hadi bakalım görelim dedi.

Çorba-Kuru fasulye- pilav-Yoğurt plastik tablot yerleştirdim.Çatal kaşık plastik fiyata ekliyorum tabi. Üstlerini streç film ile sardım.5 kişilik bir yemekti. Hiç fena değil dediler.İşi kapmıştım.

Akşam'dan isteklerine göre listeyi hazırlıyorum.Fiyatı söylüyorum.İnternet'ten araştırma da yapıyorum. Ertesi günü siparişileri götürüyorum. Bu arada Emlakçı Serdar Bey bana da getirirsen sevinirim dedi.

İş takiplerini yaparken kazanç elde etmenin yolunu bulmuştum.


hikaye

Mimar Sema'nın Hikayesi
Lisans mezunuyum iş aramaya devam ederken kazanç sağlıyorum.Bulunduğum bölgedeki köpek sahiplerinin köpeklerini belli saatlerde evlerinden alıp gezdiriyorum. Eğlenceli bir iş ancak dikkat gerektiriyor.

Bir gün parkta otururken 2 bayan'ın konuşmasına şahit oldum.Hergün hava almak istiyormuş hayvanlar.İnsanların işleri var zor oluyormuş.Kısmet ve Safiye hanım ile gidip tanıştım.Ben yardımcı olabilirim dedim kendinden bahsettim.Çok sevindiler.Köpeklerini gezdirirken başka köpek sahiplerinin köpekleri havlamaya başlıyor.Bende tanışıp teklifimi sunuyorum.Şimdi 9 köpeği gezdiriyorum. Boksör buldog cinsi bir köpek var onu yalnız gezdirmek gerekiyor.

İş takiplerimi aynı zamanda yapıyorum. Asgari ücretten çok kazanıyorum.

hikaye

Üniversite Öğrencisi Ahmet'in Hikayesi
Üniversite de okuyorum.Yıldızları incelemeyi seviyorum.Bu merakımı paraya çevirdim. Yaz aylarında sahilde teleskop'umu kuruyorum.Merak edenler gökyüzüne bakıyor.Bazen 100 kişiyi buluyor. Bakması 1 TL harçlığım çıkıyor. Zabıta idare ediyor diyelim.

hikaye

Üniversite Öğrencisi Pınar'ın Hikayesi
Muhasebe okuyorum.Bir papağanım var. Yaz aylarında onun sayesinde para kazanıyorum. Sahilde takılıyorum.Resim çektirmek isteyenler oluyor.Bir resim 1TL günde bazen 100 kişiyi buluyor.Allah bereket versin.

Sayfa başına gitYukarı


Aşağı