sanal reklamcı    sanal reklamcı


Anasayfa Platform Profiller İletişim Son Dakika

sanal reklamcı
Senaryo Hikayeler
Webmaster Atilla Göktan


hikaye

Samet'in Hayali
Merhaba ben Samet Tartı'm ile okul harçlığımı çıkarıyorum. Allah nasip ederse büyüğünce Belediye Başkanı olmayı hedefliyorum. Sizler ile bir planımı paylaşmak istiyorum. Belediye Başkanı olunca tüm bankaların önüne duvara monteli çelikten bozuk para kasaları yerleştireceğim.Yanında jeton atma gibi bozuk para atma kısmı olacak.

Muhtaç kişilerin listesini hazırlayacağım. Burada biriken bozuk paraları aylık olarak muhtaç kişilere pay edeceğim.Dilencilik son bulacak.Yardım etmek isteyen resmi kurumlar ile destek olacak.

Bu sistem bütün belediyelerde uygulansa ne güzel olur.Aylık herkes 1TL atsa 100bin lik şehirde 100bin TL birikir. İhtiyacı olanlara pay et. İstanbul geneli düşün.Aman Allahım biriken para ile atölyeler bile kurulur istihdam olur.Bu sistem neden kurulmuyor acaba?

hikaye

İman ve Rızık
Selamün Aleyküm ben Berk
1 senedir iş arıyorum.Sonuçlar hep olumsuz.Kendimi sorgulamaya başladım. İyi biriyim ancak ibadetlerimi yerine getirmiyordum. Birgün youtube de gezinirken dini videolar dikkatimi çekti.Bunun bir tesadüf olmadığını düşündüm. İzledikçe bazı taşlar yerine oturmaya başladı.

Namazı biliyordum ancak sureleri unutmak üzere olduğumu gördüm. İçimdeki şeytan beni youtube diğer videolara yönlendirmeye çalışıyordu. Ama ben dini videolara devam ettim. Ertesi günü namaza başladım.Zamanım vardı ama kılmıyordum.Kendimi daha huzurlu hissetmeye başlamıştım. Kuran'ın Türkçe mealini okumaya başladım.

Moral bozukluklarım yok olmuştu.İbadetlerimi düzenli yapıyorum. Bu boş vakitlerimde kendimi dini yönde geliştirmeyi planladım.Şeytan arada yokluyor ama boşuna mücadele ediyor. İş arayışlarımda devam ediyor.

hikaye

Linkedin
L-isans mezunuyuz.
İ-ş arıyoruz.
N-e olur fırsat verin bizlere.
K-endimizi ispatlarız sizlere.
E-mek verdik okuduk.
D-aima hayallar kurduk.
İ-nsan kaynaklarına cv yolladık.
N-eden dönmediniz kırıldık.

hikaye

Mülakat
Selin : Tecrübesi yok ama Murat Bey.
Murat : Senin ilk işinde tecrüben varmıydı?
Selin : Benim referansım sağlamdı.
Murat : Bir şans vereceğiz.Herşey tecrübe değil bana güven verdi. Tecrübe kazandırırız.
Nihat : Teşekkür ederim Murat Bey sizi mahçup etmeyeceğim.
Murat : Evraklarını hazırla hayırlı olsun.

hikaye

Japon işadamı Sakura
Siz Türkler rahatınıza çok düşkünsünüz. Mütevazi yaşamıyorsunuz.Daha sonra borç batağına giriyorsunuz. Ben işadamıyım sıradan evim arabam var. Görüyorum ki sizde böyle değil. Asgari ücretlide en lüks telefon var. Ayrıca milli değilsiniz.Marka sevdanız var. Biz japonlar yatırımı bilgiye yapıyoruz. Siz hazıra konuyorsunuz.Üretemediğiniz taktirde sadece tüketici olarak kalırsınız.

hikaye

Mülakat ve gülüşler
Bizim Nurettin sizi neden işe alalım sorusuna cevap vermiş.
Nurettin: Açım aç makarna yemekten bıktım. Kedim şipşak bile isyanlarda bana hiç yemek artığı bırakmıyorsun diyor.Terk edeceğim diye tehdit ediyor. İnat olsun diye kumuna yapmıyor. Halı ya yapıp temizlerken beni izleyip kıs kıs gülüyor.

hikaye

Amigo ve Taraftarlar
Amigo : İş arıyoruz iş
Taraftar : iş iş iş
Amigo : Yıllarımızı verdik okuduk
Taraftarlar : Hayaller kurduk
Amigo: Sesimizi duyun
Taraftar : Bize iş bulun
Beraber : iş iş iş

Futbolcular da el hareketleriyle taraftarları coşturur. Televizyon kanalları maç yayını bırakır taraftarı çekmeye başlar.

hikaye

Çetin ve Aylin'in Hikayesi
Eşimle beraber babadan kalma ekmek fırını ve pastanemizi işletiyoruz.Genç müşterilerimiz ile arada sohbet ediyorum.İşsizlikten şikayetçiler. Bir gece uyumama yakın aklıma bir fikir geldi. Kapı girişine masa üstüne kalın bir fihrist yaptırdım.İş arayan arkadaşlar fihriste okuduğu bölümü ve email adresini yazabilir notu bıraktım. 3.fihriste başladım.Bu üzücü bir durum.

Bazı işverenler alıştı alışverişe gelirken fihriste bakanlar oluyor. Firma sahiplerine kartta verdim. Beni arayıp şu personel varsa iletişimi vermemi rica edenler oluyor. Böyle bir ortam hazırladık.Olumlu sonuçları bekliyorum.

hikaye

Armatörün Önerisi
Merhaba ben Lucas Brezilya'da yaşıyorum.Armatörüm. Beyaz ve mavi yaka personel arayışlarımız için eğlenceli bir yöntem uyguluyorum. Çeşitli elemelerden sonra seçilen personelleri yolcu gemilerimiz ile ücretsiz seyahat yaptırıyorum. Bu seyahata İK uzmanlarının bazıları da katılıyor.Yolculuk süresince kaliteli zaman geçirip birbirlerini tanıyorlar. Yolculuk sonrası İK uzmanı ile değerlendirme yapıyoruz.Personellerimizi seçiyoruz.

Yapım şirketleri böyle bir proje düşünürse gemilerimden birini kiralayabilirim.

hikaye

Endüstri Mühendisi Ahmet'in Hikayesi
Üniversite mezunu olarak boş geziyordum. Para kazanmam lazımdı. Titiz biriyim.Otobüsler ile yolculuk ederken tedirgin oluyorum.Koltuklara kimler oturuyor acaba başımı bile koymuyorum.Bitlenmekten korkuyordum. Koltuklar belkide yıllardır temizlenmiyor.Bazı firmalar özen gösterebilir.

Aklımda ışık çaktı.Benim gibi kaç kişi düşünüyordur acaba? Bunu paraya nasıl çevirebilirdim. İlk önce ahçı ve ameliyat naylon boneler aklıma geldi. Ama pek tercih edilmez diye düşündüm. Daha sonra ince bir tülbent tarzında kumaşlar olabilirdi.Başını koyacağı yastığa serebilirler. Tekstil atölyelerinden artık kumaşları topladım.Kilo ile ucuza aldım. Küçük havlu tarzında olanları makineye attım güzelce yıkadım.

Terminalde yolculara satmaya çalışacağım.1TL beni kurtarır. Küçük yastıklarda almayı düşünüyorum.Fiyat araştırmam lazım.Denemeden anlayamam. Tutmazsa sorun yok 50 TL gider. Otobüs işletmecileri birşey demez sanırım. Yarın ilk denememi yapacağım.

hikaye

İşletme Mezunu Müge'nin Hikayesi
İş arayışlarım bir türlü sonuç vermiyordu. Bir şeyler yapmak zorundaydım. Günlerimi en büyük merakım olan akvaryumdaki balıkları izleyerek geçiriyordum. Temizlemeye karar verdim.Temizlik yaparken kafamda ışık çaktı. Bulunduğum şehirde akvaryum olan büro ve kişilere ulaşmalıydım. Akvaryumcuların önünde alışveriş yapan kişilere akvaryum temizliği yapılır içeren bastırdığım kartlardan vermeye başladım.

1 hafta böyle geçti. 5 gün sonra bir telefon geldi muhasebe bürosunda bir akvaryumu temizlemem istendi.Oldukça büyük sanırım 100 LT vardı. Temizlemeye giderken yanında kendi akvaryumu getirmek zorundaydım. Çünkü balıkları dinlenmiş suya atmalıydım.24 saat su beklemeli. Akvaryumdaki sudan kendi akvaryumuma suyu döktüm balıkları aldım. Temizlemeye başladım.5 saatimi aldı.Ertesi günü dinlenmiş suya balıkları bıraktım. 100 TL ücret istedim.6 ay da bir temizlemeye geleceğim.

Akvaryumcunun önünde oturken hem kart veriyor hemde yeni talep gelmesini bekliyorum. Evlerden talep gelirse kardeşim Murat yardım edebileceğini söyledi.

hikaye

Elektrik Mühendisi Niyazi'nin Hikayesi
İş arayışlarım sonuçsuz kalmıştı. Kız kardeşim anaokulu öğretmeni. Onun referansı ile çocukların doğum günlerinde palyaço hizmeti veriyorum. Gittiğim evlerde diğer çocukların aileleri ile tanışıyor çevremi genişletiyorum. Youtube birkaç numara ögrendim.Eglenceli bir iş.Yaz geldi sünnet düğünlerine de gitmeyi düşünüyorum.

Geçinebiliyorum. İş arayışları devam ediyor ama umut yok.

hikaye

Kimya Mühendisi Zeki'nin Hikayesi
Zırt pırt bilgisayarım kapanmaya başlamıştı.İnternet kafe sahibi Emin abi'ye getirdim.Oğlum bu format ister dedi.1 saat sonra aldım. Ev'e geldim düşünüyorum.Emin abi ilkokul mezunu bir adam formatı öğrenmiş.Üniversite mezunu olarak ben niye yapamayım dedim.Hemen youtube videoları izledim.CD gerekliymiş.Oldukça basit aslında detaylara girdim ögrenmeye çalıştım.Kendi bilgisayarıma yeniden format atmayı başardım.Yedekleme yapmadığım için mal gibi ortada kaldım.Emin abi'den rica ettim işi düzeltti.

Kafam'da ışık durmadan çakıyordu.Hadi oğlum sana iş fikri.... İkinci el format CD'lerini araştırdım ve aldım. Kendime özel kart bastırdım.Bütün ofis ve bürolara format attığımı içeren kartları dağıttım.Apartmanların posta kutularınada attım. 5 gün sonra bir telefon muhasebe bürosundaki bilgisayarlara format atmam istendi. Hemen büroya gittim.Her odada ayrı ayrı tablet ve bilgisayarlar var. Hem formatları atıyor çay kahve içiyor muhabet ediyordum. 4 bilgisayara formatı attım bağlantılarını kurdum.Ücretimi aldım çıktım.

Artık bir işim vardı.Cep telefonlarına format atmayı da youtube videolarından ögreneceğim. İşin kötü yanı Emin abi ile aram bozuldu.Dükkanın önünde geçerken gözlerini dikip beni süzüyor.

hikaye

Jeoloji Mühendisi Tuğçe'nin Hikayesi
Jeoloji mühendisiyim.İş takiplerini yaparken Matematik ağırlıklı olarak üniversiteye hazırlanan öğrencilere özel dersler veriyorum.Alt yapımız olduğu için bütün üniversite mezunları yapabilir. Bir gün önceden youtube ders videolarını izleyip bilgilerimi tazeliyorum.

Yazıcıdan ders verdiğimi içeren kağıtlar çıkardım.İşlek cadde de fırın ve eczaneye rica ettim camlarına yapıştırdım. Şu an 5 öğrencim var.Geçinebiliyorum.

hikaye

Ziraat Mühendisi Turgut'un Hikayesi
İş bulamayınca düşük sermaye ile girişimciliğe atıldım.Bahçesi olan evlerin tırpanlarını yapıyorum.Oldukça iyi kazanıyorum.Motor 500 TL.... civarı Bahçenin büyüklüğüne göre fiyat veriyorum.En düşük 50 TL yapıyorum.

Ancak dikkatli olmalısınız motor'un misinası dönerken sadece otlar ile temas etmeli.Bir yerinize değerse koparır. Korumalı motor tercih ediniz.

hikaye

Ulaştırma Mezunu Hidayet'in Hikayesi
Mahalle'nin sevilen ve güvenilir bir delikanlısıyım. Üniversite mezunu olarak boş geziyordum. Birgün bankacı Aynur hanım çok meşgul olduğunu arabasını yıkamaya getirmemi rica etti.Tabii dedim. Yıkattım getirdim.10 TL harçlık verdi.

Kafamda ışık çakmıştı. Cep telefonunda kayıtlı tüm kişilere toplu mesaj olarak meşgul olduğunuz zamanlarda arabanızı yıkamaya getirebilirim mesajı attım. WhatsApp durumda yayınladım.Beklemeye başladım. 3 gün sonra Çetin abi arabasını bakıma getirmemi ve yıkatmamı istedi. Onu da teslim ettim.20 TL harçlık vermişti.

Ara ara talepler geliyor.Harçlığımı çıkarıyorum. İşin en güzel yanı değişik arabalar kullanıyorum. Karizma yapıyorum.İş takiplerimde devam ediyor.

hikaye

İktisat Mezunu Yağmur'un Hikayesi
İşsizdim ama dünyanın sonu değildi. Çözümler üretmeliydim. Mahallemizde emekli ve yaşlı amca ve teyzelerim var.Onlara teklifler getirdim. Emekli maaşlarını alınca aylık alışverişlerini ve isteklerini yapıyorum. Çoğu tansiyon şeker hastası... bazen camlarını temizliyor perdelerini takıyorum.

Harçlığımı çıkarıyorum.Bu arada dertlerine ortak oluyorum.Tecrübelerini dinliyorum.Bol bol boğaça börekler yiyorum. Egomu yendim ve harçlığımı çıkarıyorum.İş takiplerimde devam ediyor.

hikaye

İnşaat Mühendisi Sercan'ın Hikayesi
İş aramadaktan yorulmuştum.Birşeyler yapmak zorundaydım.Mesleğimle ilgili resimlere bakıyordum.Boyacı resimleri ilgimi çekti.Staj yaparken abilerimi görmüştüm.Ev geçindiriyorlardı.

Egomu yenmek zorundaydım.Ego karın doyurmuyor.İnternetten boyacılık videoları izledim.Eğlenceli bir işe benziyordu.Annemi zorda olsa ikna edip evimizi boyamaya karar verdim.3 günde bitirdim.Kestirmeler de biraz zorlandım.Ama annem beğendi. Abim gel bizim evide boya dedi.Bu arada abim nerde beleş oraya yerleş düşüncesinde biri.Ama tecrübe kazanacaktım.Oldukça güzel boyadım 2 günde bitirdim.Kendime güvenim gelmişti.

Kart bastırıp evlerin posta kutularına attım ve beklemeye başladım.10 gün sonra bir telefon geldi.Yaşlı bir teyze benim evi boyarmısın dedi.Emekli maaşımı alınca verebilirim dedi.Kabul ettim. Emine teyze titiz biriydi beni bunalttı ama sonunda beğendi. Şimdi komşusu Ali abinin evini boyuyorum.

Zamanla isim yapıp kazanç sağlamayı düşünüyorum. En güzel yanı öğleye doğru çalışmaya başlıyorum.Akşam 7 de bırakıyorum.


hikaye

İktisat Mezunu Suat'ın Hikayesi
İktisat bölümünü bitirdikten sonra birçok iş görüşmesinden olumsuz yanıt aldım. Kariyer yapmak için fırsat arıyordum.Şansım bir türlü olmadı. Param da kalmamıştı.Kira borcumu ödeyemediğim için evden çıkarıldım.

Birgün bankta otururken yanıma yaşlı bir adam oturdu.Telefon ile ev satmaya çalışıyordu.Konuşması bitti.Sinirli bir şekilde dert yanmaya başladı.Muhabet kurdum.Kendimden bahsettim. Sami Bey; Bana yardım edermisin dedi. Ofiste kalabilirsin dedi.Çok mutlu oldum. Bunun bir mucize olduğunu hissettim. Allah'a şükür ettim. Sosyal medya üzerinden emlak satışına başladım.Ofise yeni bir vizyon kazandırmıştım.Sami Bey çok mutlu oldu. Hiç ummadığım bir anda kendimi emlak piyasası içinde bulmuştum.Başarılıydım. Kendi evimi tutma imkanını buldum.

Yıllar geçti. Birçok çevre edindim güven sağladım. Kendi emlak web sitemi arkadaşımın desteği ile yayınlamaya başladım. Oldukça iyi kazanıyorum.Sami Bey yaşlandı.Ofisi kapattı.Çocukları vefasız çıktığı için ben de kalıyor.


hikaye

Makine Mühendisi Furkan'ın Hikayesi
Lisans mezunuyum.Üniversite yıllarımda ev'de yaşadığım için güzel yemek yapıyorum. Oturduğum mahallede 3 yeni inşaat yapılıyor. Hakkı usta sayesinde işçiler ile tanıştım.Dışardan yemek siparişi veriyorlarmış.Masraflı oluyormuş ayrıca kuru gıda yiyorlamış.Hakkı usta bildiğin bayan varsa bize yapabilirmi dedi.Hemen kafamda ampul çaktı.Hakkı usta ben yaparım dedim.Oğlum sen beceremez dedi.İlk yemekler ben den dedim.Hadi bakalım görelim dedi.

Çorba-Kuru fasulye- pilav-Yoğurt plastik tablot yerleştirdim.Çatal kaşık plastik fiyata ekliyorum tabi. Üstlerini streç film ile sardım.5 kişilik bir yemekti. Hiç fena değil dediler.İşi kapmıştım.

Akşam'dan isteklerine göre listeyi hazırlıyorum.Fiyatı söylüyorum.İnternet'ten araştırma da yapıyorum. Ertesi günü siparişileri götürüyorum. Bu arada Emlakçı Serdar Bey bana da getirirsen sevinirim dedi.

İş takiplerini yaparken kazanç elde etmenin yolunu bulmuştum.


hikaye

Mimar Sema'nın Hikayesi
Lisans mezunuyum iş aramaya devam ederken kazanç sağlıyorum.Bulunduğum bölgedeki köpek sahiplerinin köpeklerini belli saatlerde evlerinden alıp gezdiriyorum. Eğlenceli bir iş ancak dikkat gerektiriyor.

Bir gün parkta otururken 2 bayan'ın konuşmasına şahit oldum.Hergün hava almak istiyormuş hayvanlar.İnsanların işleri var zor oluyormuş.Kısmet ve Safiye hanım ile gidip tanıştım.Ben yardımcı olabilirim dedim kendinden bahsettim.Çok sevindiler.Köpeklerini gezdirirken başka köpek sahiplerinin köpekleri havlamaya başlıyor.Bende tanışıp teklifimi sunuyorum.Şimdi 9 köpeği gezdiriyorum. Boksör buldog cinsi bir köpek var onu yalnız gezdirmek gerekiyor.

İş takiplerimi aynı zamanda yapıyorum. Asgari ücretten çok kazanıyorum.

hikaye

Üniversite Öğrencisi Ahmet'in Hikayesi
Üniversite de okuyorum.Yıldızları incelemeyi seviyorum.Bu merakımı paraya çevirdim. Yaz aylarında sahilde teleskop'umu kuruyorum.Merak edenler gökyüzüne bakıyor.Bazen 100 kişiyi buluyor. Bakması 1 TL harçlığım çıkıyor. Zabıta idare ediyor diyelim.

hikaye

Üniversite Öğrencisi Pınar'ın Hikayesi
Muhasebe okuyorum.Bir papağanım var. Yaz aylarında onun sayesinde para kazanıyorum. Sahilde takılıyorum.Resim çektirmek isteyenler oluyor.Bir resim 1TL günde bazen 100 kişiyi buluyor.Allah bereket versin.

Sayfa başına git